Tauron Nowa Muzyka Katowice
21-24.07.
2022
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Wystawa: Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta

Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta

Wszystkich festiwalowiczów zapraszamy na wystawę w Rondzie Sztuki!

Zgodnie z przewidywaniami badaczy, w 2050 roku już 68 proc. światowej populacji będzie zamieszkiwać w miastach. Procesy urbanizacyjne nabiorą szczególnego przyspieszenia w Azji i Afryce, jednak europejskie miasta również przeżywać będą destabilizację, wynikającą z potrzeby otwarcia się na różnego rodzaju migracje oraz niezaistniałe wcześniej zmiany: klimatyczne, społeczne, ekonomiczne, kulturowe. Chociaż nie wszystkie z nadchodzących zjawisk są obecnie na tyle widoczne, by można je było opisać lub kontrolować, pewne przeobrażenia stają się już dzisiaj ewidentne, wymuszając konstruowanie strategii łagodzących negatywne efekty spodziewanych przemian.

Symptomy zapowiadające redefinicję miasta pojmowanego zarówno jako postpolis, jak też postcivitas obecne są licznie w narracjach formułowanych przez współczesnych artystów i projektantów. Wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta” stawia sobie za cel prezentację tego rodzaju wizji.

Do udziału w niej zaproszono czternaścioro doktorantów i doktorantek studiów środowiskowych prowadzonych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zobaczymy prace: Joanny Ambroz Lewandowskiej, Leny Achtelik, Maxa Brücka, Michaliny Bigaj, Macieja Cholewy, Antoniny Konopelskiej, Mateusza Kokota, Martyny Piątek, Marka Pośpiecha, Jerzego Rupika, Bartłomieja Rybaka, Dominika Ritszela, Tomasza Strojeckiego i Agaty Szymanek.

Ich prace oscylują wokół sześciu obszarów: mieszkania w mieście, człowieka, przyrody, horroru metafizycznego, edukacji/pracy oraz relacji.

Wernisaż wystawy „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta” 24 czerwca o godz. 18.00. Będzie ją można oglądać do 25 lipca. Jej organizatorem jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wystawa  towarzyszy odbywającemu się w Katowicach Światowemu Forum Miejskiemu WUF11. W czasie trwania Forum w Rondzie Sztuki działać będzie Strefa Miasto360 – Galeria ASP będzie jedną z 11 stref miejskich, w których będą organizowane różnego typu wydarzenia. W sumie w WUF11 ma wziąć udział około 20 tysięcy osób z niemal 150 krajów świata.

Termin wystawy: 24.06 – 25.07. 2022
Otwarcie: 24.06.2022 godz. 18.00
Kuratorzy: Irma Kozina, Adrian Chorębała

Godziny otwarcia wystaw:
wtorek – piątek w godz.  13.00 – 19.00
sobota-niedziela 11.00 – 19.00