fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
20-23.06.
2024
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Bogaty program Muzeum Śląskiego dla uczestników festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice!

11.06.2018
  • „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda” – wystawa pod kuratelą Andy Rottenberg
  • „Szapocznikow. Stan nieważkości” – spektakle Teatru Centrala w Muzeum Śląskim
  • „Sztuka Obecna” – interwencja artystyczna

 

Wszystkie aktywności odbędą się w zjawiskowych przestrzeniach Muzeum Śląskiego, które od lat gości Festiwal na swoim terenie. Dla posiadaczy karnetów Tauron Nowa Muzyka Katowice wstęp na wstawę czasową oraz stałą tylko za 1 zł!

Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda
Wystawa zaprezentuje twórczość trojga przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną”: malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926–1973) i reżysera Andrzeja Wajdy (1926–2017). Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania: okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość.

Na wystawę złoży się około 70 prac rzeźbiarskich i rysunków Aliny Szapocznikow oraz tyle samo obrazów, gwaszy, monotypii i rysunków Andrzeja Wróblewskiego. Dzieło Andrzeja Wajdy zostanie zaprezentowane przez szkice do scenopisów, plakaty, fotosy i fragmenty jego 14 filmów z lat 1955–2016. Uzupełnieniem wystawy będą projekcje filmów o Szapocznikow, Wróblewskim i Wajdzie oraz archiwalnego filmu z przedstawienia Akropolis Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny z roku 1962.Wystawie towarzyszyć będzie katalog w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Kuratorem wystawy jest Anda Rottenberg.
Wystawa dostępna w czasie trwania Festiwalu w godzinach
10:00 – 20:00


„Szapocznikow. Stan nieważkości”. Spektakl Centrali w Muzeum Śląskim.
Spektakl „Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity” w reżyserii Barbary Wysockiej, poświęcony życiu wybitnej rzeźbiarki w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”. Biografia Aliny Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej – międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury. Życie artystki było nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza granice i poszukiwaniem nowych doświadczeń.

Barbara Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Jej spektakl wykracza poza formę dokumentu teatralnego. Odnosząc się do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze XX wieku, Wysocka obserwuje związki między życiem a sztuką, bada interpretacje, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, przygląda się temu, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy. Spektakl staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania kobiety-artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i swoją płeć, a z drugiej strony ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna się każda jej wypowiedź. Spektakl został przygotowany przez warszawski kolektyw teatralny Centrala.
„Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity” zaprezentowany zostanie trzykrotnie w dniach 28, 29 i 30 czerwca o godz. 21:00. Bilety w cenie 20 zł kupić można w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie bilety.muzeumslaskie.pl


„Sztuka obecna”
MuzeumŚląskie zaprasza na unikatowe wydarzenie, którym będzie seria interwencji artystycznych kreowanych przez Cloud Theater. Działania przygotowane specjalnie z myślą o Muzeum Śląskim to mapowanie architektonicznych przestrzeni budynku projekcjami cyfrowego malarstwa na żywo. Po mozolnym i długotrwałym procesie tworzenia obrazu jego zmazanie urośnie do rangi rytuału, którego wszyscy staną się współuczestnikami. Ulotność tych dzieł skłoni do refleksji nad istotą sztuki i odniesie się wprost do idei muzeów. Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć kompozycja multiinstrumentalna. Dzięki temu zgromadzeni widzowie będą mogli obserwować pracę zespołu artystów tworzących impresje nawiązujące do kolekcji i wystaw stałych Muzeum Śląskiego. Widzowie zobaczą nie tylko życie, ale i śmierć tych wielkich wizualnych impresji.
Akcja odbędzie się 30 czerwca w godzinach 12:00 – 18:00 na terenie Muzeum Śląskiego

 

Więcej informacji na temat wydarzeń: www.muzeumslaskie.pl