fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
20-23.06.
2024
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Program Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020 rośnie o kolejnych ekscytujących artystów!

22.01.2020
  • Red Axes live (13 i 14.06)
  • Donato Dozzy (13.06)
  • Vladimir Ivkovic (13.06)
  • Bruno Bavota (12.06)
  • Tomaga (13.06)
  • Shards (12.06)
  • Qba Janicki (13.06)
  • Karnety 2-dniowe i 3-dniowe oraz bilety 1-dniowe w sprzedaży!

Klasycznie wykształceni instrumentaliści, którzy nie stronią od elektronicznych eksperymentów oraz najciekawsi przedstawiciele sceny klubowej dołączają do składu 15. edycji katowickiego festiwalu! Między 11 a 14 czerwca wystąpią m.in. ulubieńcy festiwalowiczów, czyli izraelski zespół Red Axes, gwiazda techno Donato Dozzy i nieustannie zaskakujący dj Vladimir Ivkovic. Na Scenie Kameralnej NOSPR usłyszymy improwizujący duet Tomaga, włoskiego multiinstrumentalistę Bruno Bavota, a także dwunastoosobową grupę wokalną Shards i ekscentrycznego perkusistę Qbę Janickiego. Tym samym dotychczas ogłoszony skład 15. edycji powiększa się do dwudziestu artystów, a to nadal nie koniec!

Izraelski duet Red Axes zasłynął z autorskiej, psychodelicznej wersji acid house, która zdobyła w ostatnich latach dużą liczbę fanów i naśladowców w całej Europie. W Katowicach wystąpią w podwójnej roli. W sobotę na Tauron Music Hall dadzą pełnoprawny koncert, który z pewnością będzie obfitował w przesterowane gitary i wokale oraz liczne postpunkowe wątki z obu albumów grupy. Natomiast w niedzielę 14 czerwca Red Axes po raz kolejny zamkną festiwal w roli didżejów podczas bezpłatnej imprezy FAJRANT! na Sztauwajerach.

Fanów techno ucieszy na pewno wiadomość o występie Donato Dozzy’ego. Włoski DJ i producent, znany także z duetu Voices From The Lake, wystąpi w sobotę 13 czerwca. To wybitny twórca zniuansowanych, hipnotycznych struktur dźwiękowych, których punktem wyjścia jest muzyka techno. Równie intrygujący występ zapewni Vladimir Ivkovic. To obecnie jeden z najlepszych selektorów „ukrytych muzycznych klejnotów”. DJ związany z kultowym Salon des Amateurs w Düsseldorfie potrafi grać jedyne w swoim rodzaju sety, wznoszące się ponad podziałami stylistycznymi i gatunkowymi.

Tauron Nowa Muzyka Katowice od lat imponuje bogactwem muzycznych wątków. Oprócz światowych gwiazd i tytanów elektroniki, na festiwalu znajduje się miejsce dla przedstawicieli muzyki eksperymentalnej, improwizowanej i neoklasycznej. Jak co roku, również podczas 15. edycji wydarzenia nie zabraknie wyjątkowych instrumentalistów, którzy nieustannie przesuwają granice muzycznych eksperymentów.

Na stale obleganej przez publiczność Scenie Kameralnej NOSPR usłyszymy improwizujący duet Tomaga. Grupa łączy tak odległe na pozór stylistyki, jak industrial, jazz, psychodelia i minimalizm. Wpływowy brytyjski magazyn muzyczny NME uznał duet za „jeden z 5 zespołów, które powinniśmy znać”. Z kolei dwunastosobowa grupa wokalna Shards zasłynęła współpracą z Nilsem Frahmem. Podczas występów na żywo członkowie grupy prezentują możliwości ludzkiego głosu w całkowicie nietradycyjny sposób. Włoski multiinstrumentalista Bruno Bavota za pomocą zapętlania sekwencji fortepianowych i gitarowych tworzy melodie, które przenoszą najgłębsze emocje i uczucia. Dzięki pieczołowicie dobranym efektom pedałowym, prowadzi tradycyjne dźwięki fortepianu w nieoczekiwane strony. Program Sceny Kameralnej zamyka urodzony w Bydgoszczy Qba Janicki. Gra na perkusji od czwartego roku życia, a na festiwalu wystąpi z projektem „Matematyka Intuicyjna”, zarejestrowanym przy użyciu amplifikowanych instrumentów perkusyjnych i instrumentu własnej budowy – „deski dźwięków”.

To jeszcze nie koniec odsłaniania programu 15. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice! Kolejne ogłoszenia już niebawem! W sprzedaży dostępne są karnety 3-dniowe i 2-dniowe oraz bilety 1-dniowe. Podobnie jak w 2019 roku, festiwalowa niedziela będzie darmowa. Odbędzie się wówczas kolejny Fajrant!, czyli darmowy, taneczny maraton na katowickich Sztauwajerach.

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska. Warto odwiedzić go ponownie. Więcej informacji na stronie Festiwalu.