fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Rusza 17. edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022!

21.07.2022

Już tylko godzin brakuje do powrotu festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice w jego pełnowartościowej formule, pozbawionej pandemicznych ograniczeń. Między 21 a 24 lipca katowicka Strefa Kultury ponownie będzie tętnić pulsem nowej muzyki i przyciągnie tysiące gości z Polski i zagranicy. Jak co roku, w programie festiwalu nie zabraknie zarówno świeżych zjawisk artystycznych, jak i doskonale znanych gwiazd. Ostatnie bilety i karnety na tegoroczne wydarzenie są jeszcze w sprzedaży.

To będzie prawdziwe „święto muzyki”, które wystartuje już 21 lipca w Walcowni Cynku w Szopienicach. W czwartek przestrzeń ponad 100-letniego zabytku wypełni potężny bas i radykalne brzmienia, których dostarczy The Bug feat. MC Flowdan. Gorący wieczór w Walcowni będzie wstępem do weekendowej części festiwalu, która po długiej przerwie spowodowanej pandemią wraca do tradycyjnej, dobrze znanej formuły. W sobotę i niedzielę w Strefie Kultury stanie 5 ociekających dźwiękiem scen.

Gwoździem programu Sceny Miasta Muzyki będzie koncert uwielbianego w Polsce zespołu Moderat. Twórcy hitu „Bad Kingdom” ruszyli w pierwszą trasę koncertową po pięcioletniej przerwie, a jej polskim przystankiem będzie właśnie Tauron Nowa Muzyka Katowice. Dużą popularnością w Polsce cieszą się również inne gwiazdy Sceny Miasta Muzyki, jak elektropopowy duet HVOB, czy tytani nu-jazzu z The Cinematic Orchestra. Obok nich wystąpią intrygujące wokalistki, jak Anna Calvi i Nilüfer Yanya, a także najciekawsi krajowi artyści, jak wyjątkowy wokalista Ralph Kaminski, obiecujący debiutant Szczyl oraz zawsze niezawodna grupa braci Waglewskich, czyli Fisz Emade Tworzywo.

Club Stage to kultowa i dla wielu najważniejsza ze scen festiwalu. Znowu zapewni moc wrażeń za sprawą takich gwiazd techno i elektroniki, jak Andy Stott, Donato Dozzy, Red Axes, VRIL, The Field, Kollektiv Turmstrasse, Rival Consoles oraz solidnej polskiej reprezentacji w składzie Michał Wolski, Sarapata, EERT i Vacos Malcolm. Jak co roku, można spodziewać się wielogodzinnego maratonu tańca do późnych godzin porannych. Na festiwalu licznie obecne będą również mniej popularne, nietuzinkowe brzmienia z pogranicza abstrakcji i eksperymentu. Zadbają o nie goście Sceny Kameralnej NOSPR, jak irański artysta SOTE, japońska wokalistka Hatis Noit, niemiecki kompozytor Niklas Paschburg oraz grupa wokalna Shards. Bardziej energetyczne brzmienia zaoferuje PERŁA FEEL THE BEAT STAGE w Amfiteatrze NOSPR, gdzie usłyszymy wschodzące gwiazdy polskiej alternatywy, jak Wczasy, Jerzyk Krzyżyk, Shyness i Ania Leon, a także fascynujący goście z zagranicy, jak zespół Klangphonics i duet ÄTNA. Ostatnia, piąta scena to Carbon stage, gdzie nie zabraknie międzygatunkowych eksperymentów. Zagrają takie gwiazdy, jak pionier dubstepu Skream, charyzmatyczny Lorenzo Raganzini, uwielbiana na świecie polska formacja Trupa Trupa, a także mocna reprezentacja krajowej sceny rapowej w składzie Zdechły OSA, CatchUp, Hodak, BartoKatt oraz Tymek/Urbanski. Eksperymentalny charakter nadadzą występy dwóch niezwykle utalentowanych kobiet, jak Resina i Catnapp.

Nie zabraknie także licznych atrakcji towarzyszących festiwalowi oraz rozbudowanej strefy gastronomicznej z szeroką ofertą, która usatysfakcjonuje nawet najbardziej wybredne podniebienia. Podobnie jak w poprzednich edycjach, festiwalowicze otrzymają dostęp do darmowej wody za sprawą Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. W tym celu na teren festiwalu będzie można wejść z pustą, wielorazową butelką. Dzięki współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia autobusowa S1, która co 40 minut przewiezie festiwalowiczów z Doliny Trzech Stawów do Strefy Kultury i z powrotem. Właśnie w najbardziej zielonej części Katowic działać będą dwa oficjalne kluby festiwalowe, czyli Sztauwajery oraz JAZBAR Muchowiec. W piątek i sobotę jakościowy relaks zagwarantują tam najciekawsi didżeje z Polski i zagranicy, a ukoronowaniem będzie darmowy FAJRANT w czwarty dzień festiwalu w JAZBAR Muchowiec. Gwiazdą imprezy zamknięcia festiwalu będzie brytyjski didżej Eagles & Butterflies.

Jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie powraca z międzygatunkowym programem artystycznym do niebanalnej lokalizacji w centrum Katowic. Warto odwiedzić go ponownie, nie tylko po gwarantowane wrażenia muzyczne. Podczas tegorocznej edycji wszyscy uczestnicy festiwalu będą mogli odwiedzić Muzeum Śląskie, płacąc tylko 1 zł za wejście. Promocją objęte są zarówno stałe ekspozycje, których obecnie jest pięć, jak i każda spośród dziesięciu aktualnych wystaw czasowych. Szczególnie polecamy wszystkim odwiedzającym wystawy: „Głusza”, „Ludwika Ogorzelec. Wystawa Podziemna.” oraz „Poza Edenem. Sztuka Współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Warto połączyć pobyt na festiwalu z wizytą w Muzeum Śląskim!

W sprzedaży pozostają karnety dwudniowe i bilety jednodniowe. Można je nadal nabywać online na stronie festiwalu oraz na Going, eBilet, Biletomat i Ticketmaster. Warto podjąć decyzję o zakupie już teraz. Karnety trzydniowe oraz bilety jednodniowe na koncert otwarcia zostały już wyprzedane. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice na stronie internetowej festiwalu.

Współgospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia.