fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Scena Red Bull Music Academy powraca na Festiwal!

02.03.2017
  • SHACKLETON
  • KANGDING RAY
  • AVALON EMERSON
  • REBEKA
  • CHLOE MARTINI
  • NIEMOC

Red Bull Music Academy ponownie w centrum wielkich, artystycznych wydarzeń. Podczas 12. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice nie zabraknie osobnej sceny pod kuratelą tej prestiżowej instytucji. Do składu artystów sceny Akademii dołączają Shackleton, Kangding Ray, Avalon Emerson, Rebeka, Chloe Martini i Niemoc. Zasilą oni grono już ogłoszonych artystów, takich jak Luke Vibert, Lucy, Paula Temple, I-F, Aux88 i Dr. Rubinstein. To jeszcze nie koniec ogłoszeń na tej scenie.

Tauron Nowa Muzyka Katowice od 12 lat łączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. To czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, prezentujące co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych. Wśród wielu scen festiwalu od lat znajduje się także miejsce na scenę Red Bull Music Academy. Tauron Nowa Muzyka Katowice współpracuje z Akademią niemal od początku istnienia festiwalu. To od wielu lat jedyny festiwal w Polsce, który jest gospodarzem własnej sceny Red Bull Music Academy.

Tegoroczna odsłona Akademii na Tauron Nowa Muzyka Katowice przyniesie występy wielu wyjątkowych artystów z Polski i świata. Wśród zaproszonych znajdują się weterani muzyki elektronicznej, jak np. Luke Vibert, I-F czy duet Aux88, ale także znakomite djki, jak Paula Temple, Dr. Rubinstein i Avalon Emerson, mistrz hipnotycznego techno Lucy, intrygujący producenci Shackleton i Kangding Ray oraz zjawiskowi polscy wykonawcy – Rebeka, Chloe Martini oraz Niemoc.

Shackleton to jeden z najbardziej oryginalnych producentów wyrosłych ze sceny dubstepowej. Szersze uznanie zdobył dekadę temu, a późniejsze eksperymenty, czy to solo, czy w duetach z innymi artystami, potwierdziły status wyjątkowego twórcy. Jego mroczne i przestrzenne hybrydy UK garage, techno, ambientu, dubu i world music nie przestają zachwycać słuchaczy.

Kangding Ray to specjalista od eksperymentalnej elektroniki o klubowym charakterze. Urodzony we Francji David Lettelier od lat mieszka i tworzy w Berlinie, gdzie na co dzień pracuje jako architekt. Zawodowe zamiłowania dają o sobie znać w jego muzyce, pełnej melodycznych mikrostruktur, plątaniny atonalnych dźwięków i matematycznych rytmów.

Mimo młodego wieku i niedługiego stażu, Avalon Emerson regularnie udowodnia, że posiada nieprzeciętny talent. 28-latka pochodzi z pustynnej Arizony, ale mieszka i tworzy w Berlinie. Zarówno w setach djskich, jak i własnych produkcjach łączy futuryzm techno, brzmienia new wave, atmosferę amerykańskiego house’u i obfitość wrażeń rave’u.

Rebeka to nieprzewidywalny duet z Poznania, który podbija scenę muzyczną od 2010 roku. Obdarzeni niewyczerpaną energią, osiągającą punkt kulminacyjny podczas koncertów. Chloe Martini sama mówi o sobie, że tkwi “mentalnie w hiphopie, z popowym charakterem, wygładzonym na krawędziach przez miękkie R&B”. Niemoc to elektroniczno-gitarowe trio z Zielonej Góry, określające własną muzykę jako „post-wave”, ale czerpiące również z ambientu, postpunkowego brudu i tropikalnej muzyki tanecznej.