fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Ujawniamy sobotni program sceny Śląskie. Carbon Neutral

10.04.2017
  • Mark Ernestus’ Ndagga Rhythm Force
  • Felicita
  • Midi Lidi
  • Mchy i Porosty
  • Mazut
  • BNNT
  • Nazira
  • Új Bála
  • Ho99o9

Poznaj 8 nietuzinkowych artystów! Sobotnia odsłona międzynarodowej sceny Carbon Neutral powstaje pod kuratelą Wojciecha Kucharczyka (mik.musik). Tak jak co roku, również tegoroczna odsłona projektu Carbon Netural na Tauron Nowa Muzyka Katowice będzie mieć międzynarodowy charakter. W sobotę 8 lipca na scenie pod kuratelą Wojciecha Kucharczyka wystąpią artyści z Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej, którym towarzyszyć będzie także silna reprezentacja polskiej sceny eksperymentalnej. Ogłoszeni dziś goście powiększają program festiwalu do 50 artystów, którzy zagrają na aż 8 scenach! 

Scena Carbon, która co roku otrzymuje inny przydomek, współprowadzona jest m.in. przez Wojciecha Kucharczyka. Założyciel mik.musik.! znany z jest dziesiątków rozmaitych projektów artystycznych  i jak sam o sobie mówi – nie uznaje granic gatunkowych w sztuce. Podobna filozofia przyświeca współorganizowanej przez niego scenie, która w tym roku nosi miano Carbon Neutral. W sobotę 8 lipca wystąpią na niej artyści z Czech, Kazachstanu, Niemiec, Polski, Senegalu, Węgier i USA.

Wydarzeniem będzie z pewnością koncert międzykontynentalnej grupy Mark Ernestus’ Ndagga Rhythm Force, która nie występowała jeszcze nigdy w Polsce. Senegalsko-niemiecki zespół łączy zaawansowaną elektronikę z wpływami tradycyjnej i współczesnej muzyki Afryki Zachodniej. Mózgiem projektu jest berliński czarodziej brzmienia Mark Ernestus, znany dobrze z nagrań pod szyldami Basic Channel, Rhythm & Sound czy Maurizio. Sporej dawki wrażeń dostarczy z pewnością także Felicita, czyli reprezentant kontrowersyjnego kolektywu PC Music.

Czeski zespół Midi Lidi to specjaliści od niebanalnego elektropopu, który doskonale sprawdza się na żywo. Kazachska didżejka Nazira czarowała już publiczność festiwalu Unsound w Krakowie, Toronto, Duszanbe i Biszkeku – teraz przyszedł czas także na Katowice. Surowe, bezkompromisowe techno zaprezentuje także węgierski artysta Új Bála. Polską reprezentację stanowić będą elektroniczny projekt Mchy i Porosty oraz eksperymentalne zespoły Mazut i BNNT, poruszające się wokół stylistyki noise. Do ogłoszonej dziś ósemki dołączą także amerykańscy skandaliści z Ho99o9, którzy zamkną lineup sobotniej sceny Carbon Neutral pod kuratelą Wojeciecha Kucharczyka.

Tauron Nowa Muzyka Katowice od 12 lat lączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. To czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, prezentujące co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych. Wśród zapraszanych gości znajdują się również przedstawiciele muzyki współczesnej i awangardy.