fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Szczęśliwa 13. edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice za nami!

02.07.2018
  • Czterodniowe święto muzyki w sercu Śląska
  • 62 artystów z 20 krajów świata na
    7 scenach
  • Muzyka, teatr, sztuka i taniec
  • Wielotysięczna publiczność
  • Intrygujący poziom artystyczny i najwyższy poziom organizacji

Koncerty gwiazd, sety didżejskie, występy legend muzyki elektronicznej, spektakle, wystawy i spotkania z artystami – tegoroczną edycję festiwalu cechowało wyjątkowe bogactwo wrażeń. Wielotysięczny tłum fanów z Polski i zagranicy przez cztery dni obcował z muzyką, sztukami wizualnymi i teatrem w sercu Śląska.

Zakończona w niedzielę 13. edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice byłą rekordowa pod względem bogactwa programu, obejmującego różne dziedziny sztuki oraz liczby zaproszonych artystów. Czterodniowe święto muzyki celebrowane na 7 scenach, przez 62 artystów z 20 krajów świata – tak najkrócej można opisać tegoroczną odsłonę festiwalu. Wielotysięczna publiczność przybyła do Katowic nie tylko ze Śląska i innych regionów Polski, ale również z wielu państw świata.

Tegoroczną edycję zainaugurował wspólny występ amerykańskiego producenta techno Carla Craiga i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Spotkanie dwóch odmiennych światów artystycznych zaowocowało wyjątkowym koncertem, przeplatającym muzykę elektroniczną i klasyczną w jedną spójną całość.

Wielkim wydarzeniem były koncerty gwiazd. Nosowska oraz Fever Ray zebrały w piątek komplet publiczności. Podobnym zainteresowaniem cieszył się występ brytyjskiego producenta Mura Masy i towarzyszącej mu wokalistki Fliss. Jej niespożyta energia sceniczna i potężny wokal wywołały erupcję muzycznych wrażeń wśród publiczności. Sobotni koncert amerykańskiej grupy Son Lux udowodnił, jak liczną grupę fanów ma ten zespół w Polsce. Wielkim zainteresowaniem cieszył się też występ ekscentrycznego producenta z Wenezueli, ukrywającego się pod pseudonimem Arca. Jego sceniczna kreacja w postaci damskich butów na wysokich obcasach, skąpych stringów i czarnego żakietu mogła szokować, ale talent sceniczny i muzykalność porwały nawet najbardziej opornych.

Nie zabrakło również eksperymentalnej elektroniki. Na występy takich artystów, jak Burnt Friedman, Flanger i Ben Frost przyjechało do Katowic wielu fanów abstrakcyjnych struktur i ambientowych pasaży. Spektakl „Uran Uran” połączył elektroniczne eksperymenty z baletem i teatrem. Sztukę tańca zaprezentowała także Lucy Suggate podczas psychodelicznego koncertu Jamesa Holdena i jego zespołu The Animal Spirits.

Tradycyjną popularnością cieszyła się scena Amfiteatr NOSPR, gdzie obok gwiazd polskiej alternatywy wystąpiły także zagraniczne zespoły intrygujące sceniczną energią i warsztatem. Ognisty i niezwykle gorąco przyjęty koncert zagrał Kid Simius, entuzjazm publiczności wywołał też międzynarodowy zespół The Johnny Freelance Experience.

Scena Red Bull Music zadowoliła miłośników mocniejszych i cięższych, lecz wciąż jakościowych brzmień. Sety takich didżejów, jak Varg, Red Axes, Tijana T, Courtesy i DJ Stingray porwały do tańca potężny tłum festiwalowiczów. Niezwykle taneczny i jednocześnie egzotyczny charakter miały też występy grup 47soul i Gato Preto, które śmiało można uznać za odkrycia festiwalu. Niesamowita mieszanka elektroniki oraz muzyki arabskiej w przypadku pierwszego zespołu i afrykańskiej w przypadku drugiego skłaniała do szalonej zabawy, która w obu wypadkach opanowała scenę Carbon-Dance/Friends!.

Uroczystym zwieńczeniem 13. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice był koncert zamknięcia festiwalu, którego gwiazdą był brytyjski wokalista soulowy Sampha. Przed nim wystąpiła młoda grupa EABS, przez wielu uważana za objawienie polskiej sceny jazzowej. Przepełnionych głębokimi emocjami koncertów wysłuchało prawie 2 tys. fanów, bo tyle właśnie mieści wielka sala NOSPR.

W ramach festiwalu odbył się również szereg wydarzeń towarzyszących. Biuro Dźwięku Katowice zapewniły dwa dni muzycznego relaksu przy eksperymentalnej elektronice w sercu Parku Boguckiego. Z kolei Muzeum Śląskie, którego siedziba mieści się na terenie Strefy Kultury, zorganizowała serię wystaw i spektakli dla uczestników Tauron Nowa Muzyka Katowice. Oficjalnym klubem festiwalowym były uwielbiane nie tylko przez mieszkańców Katowic Sztauwajery w Dolinie Trzech Stawów, gdzie wystąpili didżeje z Polski i zagranicy.

Tauron Nowa Muzyka Katowice trzykrotnie otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Na przełomie czerwca i lipca 2018 roku po raz kolejny udowodnił, że to czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, co roku intrygujące programem artystycznym i poziomem organizacji. Warto było podjąć decyzję o uczestnictwie w tym święcie muzyki.