fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
20-23.06.
2024
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

14. edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice startuje już dziś!

20.06.2019
  • KRAFTWERK
  • Skepta ● Apparat live
  • RHYE ● GusGus ● Jazzanova live
  • Red Axes ● i wielu, wielu innych… 

Ostatnie bilety w sprzedaży! 

Uroczysty koncert RHYE w czwartek 20 czerwca o godz. 20 otworzy tegoroczną edycję popularnego festiwalu! Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019 to 4 dni szaleństwa na 9 scenach, przy muzyce 69 artystów z całego świata. Najjaśniejsze punkty programu festiwalu to występy takich gwiazd, jak legendarny zespół Kraftwerk, król grime’u Skepta, tytani electropopu z Apparat i GusGus, ikona nujazzu Jazzanova i psychodeliczny duet Red Axes. Jak co roku nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących w Muzeum Śląskim. Tauron Nowa Muzyka Katowice to nie tylko świeże dźwięki, ale pełna paleta zjawisk szeroko rozumianej kultury. 

Katowicki festiwal słynie z różnorodności i program 14. edycji imprezy podtrzymuje ten globalny kurs. Zaproszeni artyści łączą niecodzienne, czasem awangardowe pomysły, z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności. Fascynujące dźwięki wypełnią aż 8 scen w Strefie Kultury oraz zabrzmią na Sztauwajerach w Dolinie Trzech Stawów. W tegorocznym programie festiwalu szczególnie mocno podkreślona jest obecność kobiet, które zupełnie zdominują dwie sceny festiwalu.

Scena Miasta Muzyki oraz Tauron Music Hall staną wewnątrz MCK. To tam wystąpią największe gwiazdy festiwalu, jak np. niemiecki zespół Kraftwerk. To autorzy muzycznej wizji cyfrowej przyszłości, która stała się naszą teraźniejszością. Legendy z Düsseldorfu wystąpią w piątek 21 czerwca na głównej Scenie Miasta Muzyki. Tego samego dnia zaprezentują się też m.in. elektryzujący publiczność zespół GusGus z Islandii oraz organiczny kolektyw Jazzanova.

Bardzo ekscytująco przedstawia się festiwalowa sobota. Wówczas wystąpią m.in. nazywany „królem grime” Skepta, a także wyjątkowi twórcy elektronicznego popu – Apparat i HVOB.  szalony eksperymentator Yves Tumor, Laurel Halo, Matthew Dear i wielu innych artystów. Amatorów techno przyciągnie z pewnością scena Red Bull Music, gdzie zaprezentują się takie gwiazdy gatunku, jak Roman Flügel, Oscar Mulero, Mariel Ito (aka Maceo Plex).

Kobiety zdominują scenę FUTURE!/carbon, której kuratorem jest Wojciech Kucharczyk. Unikalny koncept artystyczny zaprezentuje przyszłość w wymiarze globalnym. Usłyszymy tam  artystki z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Płeć piękna zdominuje także salę kameralną NOSPR, czyli festiwalową oazę muzyki improwizowanej i neoklasycznej. Nie zabraknie również przedstawicieli polskiej sceny muzycznej, zarówno doskonale znanych artystów jak i debiutantów. Część z nich wystąpi na jedynej niezadaszonej scenie festiwalu, czyli w amfiteatrze NOSPR. Wydarzeniem będzie z pewnością koncert zespołu Syny w zrewitalizowanym budynku Stolarni byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Na terenie Muzeum Śląskiego zaplanowano także wiele innych atrakcji dla festiwalowiczów.

W trakcie festiwalu podwoje otwierają także Sztauwajery w Dolinie Trzech Stawów. To zdecydowanie najbardziej urokliwa letnia miejscówka w Katowicach. W trakcie 14. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice będą pełnić funkcję oficjalnego klubu festiwalowego. W niedzielę 23 czerwca odbędzie się tam FAJRANT. Finałowy, bezpłatny i otwarty dzień festiwalu stanie pod znakiem tanecznego maratonu, który poprowadzą znakomici didżeje z Polski i zagranicy. Wisienką na torcie będzie występ izraelskiego duetu Red Axes.

Wszystko w sercu Śląska, fascynującego regionu łączącego wiele zabytków ery industrialnej z przepięknymi terenami zielonymi. Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska. Warto odwiedzić go ponownie!

Współorganizatorem festiwalu jest miasto Katowice.