fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Gwiazdy nowej fali jazzu z USA na koncercie zamknięcia 13. edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice!

14.12.2017

R+R=NOW na koncert zamknięcia!

Rober Glasper i jego super grupa:

  • Terrace Martin US
  • Christian Scott US
  • Derrick Hodge US
  • Taylor McFerrin US
  • Justin Tyson US

Występ nowego projektu amerykańskiego pianisty Roberta Glaspera zwieńczy 13. edycję festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice! Podczas koncertu w sali NOSPR, uznanemu jazzmanowi towarzyszyć będzie supergrupa R+R=NOW, stworzona na potrzeby tej wyjątkowej, jednorazowej trasy po świecie. Niepowtarzalne wrażenia muzyczne zagwarantuje sceniczne spotkanie wielkich osobowości. Obok Roberta Glaspera zagrają m.in. saksofonista i producent Terrace Martin, odpowiedzialny m.in. za brzmienie beatów Kendricka Lamara, wyśmienity trębacz Christian Scott, który nagrywał m.in. z Princem, basista Derrick Hodge z Robert Glasper Experiment oraz   klawiszowiec i beatmaker Taylor McFerrin, znany z awangardowych działań w kolektywie Brainfeeder i młody, utalentowany bębniarz Justin Tyson. 1 lipca 2018 roku będzie stał pod znakiem futurystycznego jazzu najwyższej próby!

Robert Glasper to jeden z najważniejszych muzyków jazzowych XXI wieku. Trzykrotny  zdobywca nagrody Grammy – za album „Black Radio”, utwór „Jesus Children of America” oraz ścieżkę dźwiękową do filmu o Milesie Davisie. Wielokrotnie nominowany do najbardziej prestiżowych wyróżnień, wciąż nie przestaje poszukiwać w muzyce „nowych lądów”. Glasper to pianista, dla którego równie naturalne będzie nagranie coveru piosenki Kurta Cobaina, co współpraca z Eryką Badu, Norą Jones i Q-Tipem. Jego twórczość wymyka się szufladkowaniu i czerpie garściami nie tylko z jazzu, ale również soulu, hiphopu, R&B i rocka. Jak dotąd Robert Glasper realizował swoje niewyczerpane pomysły pod szyldami Robert Glasper Trio i Robert Glasper Experiment, ale nadchodzący 2018 rok zwiastuje kolejny przełom w jego karierze.

Nowo powołana przez Glaspera supergrupa R+R=NOW, w skład której wchodzą największe talenty młodego, amerykańskiego jazzu, odwołuje się do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej i ma pomóc odnaleźć „nowe horyzonty muzyki, sztuki i prawdy”. R+R=NOW to wyjątkowy projekt, który ma istnieć tylko podczas jednej trasy koncertowej. Jedynym polskim przystankiem tej trasy będzie występ supergrupy podczas koncertu zamknięcia 13. edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.

Oprócz Roberta Glaspera, skład R+R=NOW tworzą nie mniej utalentowani artyści.  Saksofonista Terrace Martin zdobył muzyczne szlify produkując muzykę dla takich gwiazd, jak Kendrick Lamar, Snoop Dogg, The Game, czy Busta Rhymes. Kolejnym filarem supergrupy jest trębacz Christian Scott, który oprócz nagrania serii 9 autorskich albumów współpracował też z takimi legandami jak Prince, czy Marcus Miller. Basista Derrick Hodge to jeden z członków Robert Glasper Experiment i dwukrotny zdobywca nagrody Grammy. Taylor McFerin to syn dobrze znanego nad Wisłą wokalisty Bobby’ego McFerrina. Jego pierwszy opublikowany występ miał miejsce w 1982 roku na debiutanckiej płycie ojca. Nieco później przyszła seria międzygatunkowych eksperymentów dla kultowej wytwórni Brainfeeder. W muzyce McFerina słychać jazz, soul, hiphop i R&B., a utalentowany perkusista Justin Tyson mimo młodego wieku zdążył już grywać m.in. w zespole Esperanzy Spalding.

Bogate CV zaproszonych przez Glaspera muzyków pozwala mieć pewność, że ich wspólny występ w wielkiej sali koncertowej NOSPR będzie niepowtarzalnym wydarzeniem muzycznym. Wszyscy miłośnicy jazzu, muzyki afroamerykańskiej i nieprzewidywalnych eksperymentów będą zachwyceni. Wyjątkowa akustyka sali NOSPR, zaprojektowanej przez japońskich specjalistów, pozwoli na wyjątkowe doznania dźwiękowe.

Robert Glasper i R+R=NOW dołączają do 13 wcześniej ogłoszonych artystów, którzy zagrają podczas przyszłorocznej, 13. edycji festiwalu. To dopiero początek odsłaniania programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018! Między  28 czerwca a 1 lipca katowicką Strefę Kultury znów opanują najświeższe i najbardziej intrygujące dźwięki z całego świata.

Kup bilet na koncert R+R=NOW