fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Gwiazdy polskiej sceny na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022!

10.05.2022

Najbardziej utalentowani wykonawcy alternatywnego popu, wielkie nadzieje krajowego rapu, twórcy elektroniki doceniani zagranicą oraz nowe, intrygujące projekty na scenie – do programu tegorocznej edycji TNMK dołącza aż 12 polskich artystów.

Podobnie jak co roku, w tegorocznym programie festiwalu szczególnie mocno podkreślony jest lokalny, krajowy charakter Tauron Nowa Muzyka Katowice. Organizatorzy z More Music Agency stawiają sobie za zadanie prezentację osiągnięć rodzimej kultury muzycznej. Dlatego w przedostatni weekend lipca w Katowicach usłyszymy plejadę znakomitych artystów z Polski.

Najpopularniejszym wykonawcą w zestawieniu jest Ralph Kaminski. To charyzmatyczny wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy muzykę trudną do zaszufladkowania i klasyfikacji, za to porywającą setki tysięcy słuchaczy w całym kraju. Ralph Kaminski triumfował podczas rozdania tegorocznych nagród FRYDERYK, gdy został uznany Artystą Roku 2022, a także otrzymał statuetkę za Album Roku w kategorii Muzyka poetycka. Laury przyniosła mu płyta „KORA” z nowym wykonaniem piosenek Kory Jackowskiej i zespołu Maanam. Latem w Katowicach usłyszymy zapewne nagrania z tej płyty, największe hity artysty, jak „Kosmiczne Energie” i „Tata”, a także całkowicie premierowy materiał.

Brudniejsze brzmienia zaprezentuje gdański zespół Trupa Trupa, który w ostatnich latach podbijał serca słuchaczy i krytyków z całego świata. Brytyjski dziennik Guardian napisał, że „muzyka zespołu to mieszanka zwichrowanych melodii, gęstego instrumentarium i lirycznych eksploracji najciemniejszej strony ludzkiej kondycji”. The Times porównał ich do Sonic Youth, Radiohead i sceny manchesterskiej lat 80. KEXP podkreślał „złowieszcze gitary, surowe rytmy i nawiedzające melodie”, a Pitchfork pisał „Trupa Trupa to rzadki dystopijny zespół post-punkowy, który optymizm i powagę traktuje jako niezbędne mechanizmy przetrwania. Może nie mają idealnej recepty na lepszy świat, ale zapraszają do wspólnego wyobrażenia go sobie”. W Katowicach wystąpią z materiałem z najnowszego albumu „B FLAT A”.

Na Tauron Nowa Muzyka Katowice nie mogło zabraknąć również silnej reprezentacji krajowego rapu. Organizatorzy festiwalu zaprosili nowe, wielkie nadzieje mikrofonu, które intrygują setki tysięcy odbiorców unikalną stylistyką i barwnym image’em. Wśród czołówki młodej polskiej sceny rapowej, która wystąpi na TNMK2022 znajdują się Szczyl, Zdechły Osa CatchUp, Hodak, BartoKatt oraz Jerzyk Krzyżyk.

Szczyl to dwudziestoletni reprezentant Gdyni, którego nagrania osiągają milionowe wyświetlenia, a zeszłoroczny album „Polska Floryda” został uznany jednym z najciekawszych debiutów. Na festiwalu wystąpi w nowej formule live. Zdechły Osa nie bez powodu uznawany jest za szczery, bezkompromisowy głos swojego pokolenia. Jego utwory powstają na styku punka i rapu, łącząc pełne energii i brudu podkłady z zapadającymi w pamięć tekstami. Zbliżone brzmienia, pełne inspiracji zarówno z polskiej nowej fali, jak i amerykańskiego rapu, reprezentuje Jerzyk Krzyżyk. Z kolei Hodak to młody raper, który zdecydowanie wszedł do polskiego mainstreamu, osiągając potężne wyświetlenia. Finalista akcji Popkiller Młode Wilki vol.8 ma na swoim koncie trzy pełnowymiarowe kooperacyjne projekty, z których ostatni to „Moody Tapes, Volume One” stworzony do spółki z producentem 2K. Dużym potencjałem wokalnym oraz oryginalnym stylem rapowania wyróżnia się CatchUp. Serwis newonce określił go mianem jednego z najciekawszych newcomerów, a potwierdzeniem silnej pozycji była współpraca z Taco Hemingway’em oraz dziesiątki milionów wyświetleń w serwisach streamingowych. Rapowy skład TNMK2022 zamyka Barto Katt, czyli barwny i oryginalny raper oraz producent, który współpracował m.in. z takimi artystami, jak JWP, Hades, Jan-rapowanie, Guzior i wieloma innymi.

Oprócz rapu nie zabraknie przebojowego synth popu, który w Katowicach zagrają Wczasy oraz Shyness. Mocne, emocjonalne polskie teksty, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej. W Katowicach usłyszymy nie tylko przebojowe „Dzisiaj jeszcze tańczę”, ale również nieopublikowane dotąd nagrania grupy. Podobną ścieżką artystyczną podążają również Shyness. To hipnotyzujące wokale czterech utalentowanych kobiet, które chętnie sięgają po przestrzenne gitary, wyraziste syntezatory i nastrojowe pianina. Iwona Skwarek czarowała głosem w projekcie Rebeka, aby teraz powrócić na scenę w roli liderki nowego, polskiego girlsbandu.

Zdecydowanie bardziej elektroniczne brzmienia zaprezentują szanowany zagranicą producent Lutto Lento, który wystąpi na festiwalu w formule live poszerzonej o „żywe” bębny oraz krakowski duet Sarapata, gustujący w melodyjnej elektronice.

To wciąż nie koniec odsłaniania programu zbliżającej się edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie co roku potwierdza ten status za sprawą fascynującego programu artystycznego i niebanalnej lokalizacji. Warto odwiedzić go ponownie.

W sprzedaży pozostają karnety trzydniowe, obejmujące koncert otwarcia oraz karnety dwudniowe i bilety jednodniowe. Można je nadal nabywać online na stronie festiwalu oraz na Going, eBilet, Ticketmaster i Biletomat. Warto podjąć decyzję o zakupie już teraz, bo 1 czerwca ceny karnetów i biletów ulegną zmianie. Więcej informacji na temat przyszłorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice na stronie internetowej festiwalu.