fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Barwny zestaw artystów powiększa program Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022!

26.05.2022

Zaskakujący różnorodnością brzmień twórcy z Argentyny, Austrii, Iranu, Izraela, Japonii, Niemiec i Wielkiej Brytanii dołączają do 17. edycji festiwalu. Tym samym program Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 rośnie do 32 artystów!

  • HVOB live
  • Red Axes
  • Eagles & Butterflies
  • Sote
  • Shards
  • CATNAPP
  • ÄTNA
  • Hatis Noit
  • ZMIANA CEN BILETÓW I KARNETÓW OD 1 CZERWCA!

 

Podobnie jak co roku, śląski festiwal sięga po globalne inspiracje, by umieścić je w lokalnym kontekście. Od melodyjnej, klubowej elektroniki, po awangardową wokalistykę i cyfrowe interpretacje tradycyjnej muzyki perskiej – każdy z festiwalowiczów znajdzie tutaj coś dla siebie.

Spośród właśnie ogłaszanych artystów najbardziej popowe brzmienia zaprezentuje austriacki duet HVOB. To ulubieńcy polskiej publiczności, których żywiołowe występy na TNMK2019 oraz Elektroklub VI nadal wzbudzają emocje. Anne Müller oraz Paul Wallner nieprzypadkowo nazywani są jednym z najlepszych liveactów na świecie. W lipcu w Katowicach usłyszymy największe hity grupy, jak i materiał z nowego albumu „Too”. Również izraelski duet Red Axes to prawdziwi ulubieńcy polskiej publiczności. Spece od hipnotycznych setów ze styku acid house, techno i ethno czarują tancerzy zaskakującymi zwrotami akcji i orientalnym bogactwem ornamentów. Red Axes nie mogło zabraknąć w programie 17. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Jeszcze bardziej taneczne oblicze współczesnej elektroniki zaprezentuje Eagles & Butterflies. Talent Brytyjczyka zaowocował wydawnictwami w tak prestiżowych wytwórniach, jak Innervisions, Life & Death i Correspondant. Jak sam mówi „tworzy muzykę pop na parkiet”, a jego największe osiągnięcie to inspirowany latami 80. utwór „Can’t Stop”.

Oprócz mistrzów muzyki do tańca w programie TNMK2022 pojawi się bardzo mocna reprezentacja brzmień eksperymentalnych i awangardowych. Zderzenie starego z nowym przewija się w twórczości Sote, opartej na zawansowanej technologii i jednocześnie na tradycyjnej muzyce Persji. Sote bywa nazywany czasem „siłą napędową irańskiej sceny”. Jego nagrania publikowały tak uznane wytwórnie, jak Warp, a artysta równie dobrze czuje się w klubach, co w galeriach sztuki. W kooperacji z Tarrikiem Barri tworzy audiowizualne światy pełne symbolicznych znaczeń. Występ Sote gwarantuje wysokie doznania i będzie jednym z najbardziej intrygujących podczas zbliżającej się edycji Festiwalu

Podobne wrażenia zapewni przejmujący koncert dwunastoosobowej grupy wokalnej Shards. Umiejętności brytyjskiego chóru docenił sam Nils Frahm. Członkowie grupy prezentują możliwości ludzkiego głosu w całkowicie nietradycyjny sposób. Wokalne eksperymenty zaprezentuje także japońska artystka Hatis Noit, która czaruje stylem inspirowanym muzyką i folklorem Kraju Kwitnącej Wiśni. Hatis Noit współpracowała z takimi artystami, jak Matmos, The Bug, NYX Electronic Drone Choir, Masayoshi Fujita, Lubomyr Melnyk, a jej fanem jest również słynny reżyser David Lynch. Z kolei niemiecki duet ÄTNA łączy zmysłowe wokale z fortepianem i analogowymi syntezatorami, koncentrując się wokół alt-popu. Jak pisała o nich prasa, są „niczym Fever Ray spotykająca Grimes w londyńskiej Royal Opera House„.

Najbardziej radykalne brzmienia w tym zestawieniu zaproponuje CATNAPP. Argentyńska raperka i producentka mieszka w Berlinie i właśnie tam została odkryta przez duet Modeselektor, którzy wydają jej nagrania w należącej do nich wytwórni Monkeytown Records. CATNAPP łączy najnowocześniejszą estetykę millenialsów z otwartym liryzmem. Choć sama Catnapp określa swoją muzykę jako popową, w jej utworach pobrzmiewa dzikie połączenie ciężkich basów, futurystycznego R&B oraz breakbeatu z wpływami nowoczesnego rapu. W Katowicach spodziewajmy się niespodziewanego.

To wciąż nie koniec odsłaniania programu zbliżającej się edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie co roku potwierdza swój status za sprawą fascynującego programu artystycznego i niebanalnej lokalizacji. Warto odwiedzić go ponownie.

W sprzedaży pozostają karnety trzydniowe, obejmujące koncert otwarcia oraz karnety dwudniowe i bilety jednodniowe. Można je nadal nabywać online na stronie festiwalu oraz na Going, eBilet i Ticketmaster. Warto podjąć decyzję o zakupie już teraz, bo 1 czerwca ceny karnetów i biletów ulegną zmianie. Więcej informacji na temat przyszłorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice na stronie internetowej festiwalu.