fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Max Cooper gwiazdą koncertu otwarcia Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023!

06.12.2022
  • Max Cooper 3D/AV live
  • 8 czerwca 2023 roku
  • Sala koncertowa NOSPR Katowice
  • Dźwięk immersyjny
  • Specjalne instalacje świetlne
  • Abstrakcyjne wizualizacje najwyższej jakości
  • Limitowana pula biletów jednodniowych na koncert otwarcia już w sprzedaży!

Przyszłoroczną edycję festiwalu otworzy bogactwo doznań wizualnych i dźwiękowych. Max Cooper to multimedialny artysta techno, który zaciera granice między sztuką, muzyką, filmem i technologią. Już 8 czerwca 20223 roku jego unikalne show będzie można podziwiać w zjawiskowej przestrzeni NOSPR. Bilety jednodniowe na koncert otwarcia trafiły właśnie do sprzedaży.

Za sprawą Maxa Coopera otwarcie 18. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice to nie będzie zwykły koncert. Brytyjczyk to artysta interdyscyplinarny, który wyłamuje się ze schematów i konwencjonalnych formatów. Jego twórczość porusza się na styku najnowocześniejszych technologii, produkcji muzycznej oraz sztuki cyfrowej. Połączenie audiowizualnego show z potęgą abstrakcji pozwala publiczności całkowicie zanurzyć się w wizji i koncepcji autora. To doświadczenie obcowania z inną rzeczywistością, zarazem pełne emocji i zacierające granice między dyscyplinami. „Tajemnicze, miażdżące, powoli płonące emocjonalne techno” – w takich słowach opisuje muzyką Maxa wpływowy portal Resident Advisor.

Być może wszechstronne podejście Maxa Coopera bierze się z jego naukowych korzeni, bo na co dzień jest doktorem genetyki. Początki jego kariery sięgają czasów, gdy Cooper łączył studiowanie nauk ścisłych z pierwszymi występami w roli didżeja techno. Od tamtego czasu, dzięki szerokiemu wachlarzowi zainteresowań twórczych Cooper stale rozwija autorskie podejście do sztuki. Jego multimedialne występy na żywo równie dobrze pasują do psychodelicznych wydarzeń organizowanych na środku pustyni, jak i do wymuskanych sal koncertowych. Show Maxa Coopera za każdym razem imponuje instalacjami świetlnymi i wizualizacjami. Fanów otacza potężna przestrzeń dźwiękowa, dobiegającą z każdej strony za sprawą wykorzystania technologii dźwięku immersyjnego. „Absolutnie niewiarygodny, całkowicie zachwycający…gęsia skórka” – mówi o jego twórczości Mary Anne Hobbs z BBC 6 Music.

Nie inaczej będzie podczas koncertu otwarcia w NOSPR, gdzie oprócz wrażeń słuchowych spotęgowane będą również doświadczenia wzrokowe. W Sali Koncertowej NOSPR staną dodatkowe ekrany i projektory oraz instalacje świetlne przygotowane specjalnie na ten występ.

Max Cooper niczym wybitny architekt stara się nawiązywać do tego, co w muzyce i sztuce było przed nim oraz tego, co otacza go teraz. Przez ostatnie lata współpracował z tak uznanymi instytucjami, jak londyński Barbican, a także szanowanymi markami, jak Zaha Hadid Architects czy Dolby Atmos. Jest pierwszym artystą techno, który zagrał na ateńskim Akropolu. We współpracy z Barbican wydał czwarty album „Yearning for the Infinite”, poszukując odpowiedzi na pytanie co to znaczy być człowiekiem w czasach, gdy technologia zmienia wszystko. Projekt ukazał się w ramach cyklu „Life Rewired”, a obejmuje film, media internetowe, jak również typowe dla Coopera bujne i emocjonalne produkcje dźwiękowe oraz abstrakcyjne wizualizacje.

Wiosną 2022 r. ukazała się najnowsza płyta artysty, zatytułowana „Unspoken Words”. To szósty album w imponującym katalogu Maxa Coopera, który sięga 2007 roku. Dźwiękom towarzyszy wizualna opowieść, która rozwija się poprzez 13 krótkich filmów, zamówionych i wyreżyserowanych przez Maxa Coopera. Całość została zmiksowana w Dolby Atmos w technologii dźwięku przestrzennego. Wydawnictwo ukazało się nakładem prowadzonej przez artystę oficyny Mesh. Niewielu artystów rozwinęło się w ciągu ostatniej dekady tak, jak zrobił to Max Cooper. „Rzecz o przełomowym pięknie” – pisał o jego albumie Clash Magazine. Spotkanie z tym wyjątkowym twórcą już 8 czerwca 2023 roku podczas Tauron Nowa Muzyka Katowice.

Wraz z ogłoszeniem gwiazdy koncertu otwarcia do sprzedaży trafiają bilety jednodniowe na czwartek. Ich liczba jest ograniczona, dlatego warto pospieszyć się z decyzją o zakupie. Zarówno karnety 2-dniowe w cenie 299 PLN, jak i karnety 3-dniowe w cenie 389 zł pozostają w sprzedaży.

To wciąż dopiero początek odsłaniania programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Już wkrótce poznamy kolejnych artystów każdej ze sen, które jak co roku staną w Strefie Kultury. Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.