fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Moc festiwalowych emocji podczas Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023!

12.06.2023
  • Osiemnasta edycja wydarzenia
  • Ponad 15 tys. fanów!
  • 5 scen w Strefie Kultury oraz oficjalny klub festiwalowy
  • Ponad 40 artystów z Polski i ze świata
  • Czterodniowe święto muzyki

Sezon festiwalowy można uznać za otwarty! W miniony weekend już po raz osiemnasty odbył się Tauron Nowa Muzyka Katowice. W wydarzeniu wzięło udział ponad 15 tys. fanów z Polski i zagranicy, którzy przez cztery dni obcowali z najbardziej intrygującymi dźwiękami w wykonaniu czołówki polskich i światowych artystów. Współorganizatorem festiwalu było Miasto Katowice, a sponsorem głównym Tauron Polska Energia.

Festiwal otworzył w wyśmienitym stylu Max Cooper. Jego wielowątkowe show audiowizualne w 3D zachwyciło publiczność, która w czwartek 8 czerwca szczelnie wypełniła gmach NOSPRu. „Było przepięknie, nie mogło być inaczej” – komentowali oczarowani festiwalowicze. Przez następne dwa dni tłum fanów oblegał koncerty i sety didżejskie w Strefie Kultury. Mimo niejednoznacznych prognoz pogoda sprzyjała festiwalowiczom, choć w piątkowe popołudnie nie obyło się bez krótkiego deszczu. W tych warunkach nietrudno było o prawdziwy entuzjazm pod każdą z 5 scen festiwalu. Najwięcej fanów wyczekiwało koncertu norweskiej grupy Röyksopp. Artyści postawili na połączenie potęgi dźwięku i imponującej choreografii w wykonaniu zaproszonych tancerzy. Do najlepiej przyjętych występów należały także sety weteranów elektroniki, zarówno duetu Orbital, jak i nowego wcielenia formacji Tangerine Dream. Nie zabrakło także świeżego spojrzenia na muzykę elektroniczną, którą podczas festiwalu zapewnili m.in. Oneohtrix Point Never, Romare i Hudson Mohawke. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza oprawa wizualna, która była bardzo mocnym punktem Sceny Miasta Muzyki w MCK oraz sceny klubowej. Bogactwo środków wyrazu pogłębiało festiwalowe doświadczenie, a skomplikowana praca świateł i laserów hipnotyzowała publiczność i dodawała dodatkowego wymiaru dźwiękom płynącym z głośników.

To już swego rodzaju mini tradycja festiwalowa, że jedną z najciekawszych scen pozostaje Amfiteatr NOSPR, czyli PERŁA FEEL THE BEAT Stage. Niebanalna scenografia, która łączyła futurystyczne kształty z zadaszeniem chroniącym muzyków przed deszczem, stała się miejscem świetnie przyjętych koncertów na wysokim poziomie. Oprócz doskonale znanych artystów, jak np. Fisz Emade, dużym odkryciem dla festiwalowiczów były pełne energii koncerty takich grup, jak Komfortrauschen czy Kerala Dust. Podczas festiwalu dominowała elektronika w różnych odsłonach, ale nie brakowało również rapu i jazzu. Iście nowojorski klimat zapewnili raper billy woods oraz saksofonista Theon Cross, którzy zagrali na scenie Tauron Music Hall. Podczas tegorocznej edycji jednym z najbardziej obleganych miejsc była również wielka sala koncertowa NOSPR, która działała także w weekendowe noce. Zagrali tam m.in. William Basinski z orkiestrą. Po koncercie artysta nie ukrywał wzruszenia. „Dziękuję za niesamowite przeżycie. Spędziliśmy niesamowity czas na tym światowej klasy festiwalu” – mówił amerykański kompozytor. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także wspólny koncert polskich jazzmanów z EABS oraz pakistańskich muzyków z Jaubi. Niestety z powodów problemów z paszportem na festiwal nie dotarł zapowiadany wcześniej Clark.

Zwieńczeniem festiwalu była całodzienna impreza pod gołym niebem w JAZBAR Muchowiec. Niedzielny FAJRANT zgromadził fanów tanecznych szaleństw, którzy do nocy tańczyli przy dźwiękach serwowanych m.in. przez popularną duńską didżejkę Courtesy. Podczas Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 nie zabrakło także licznych wydarzeń towarzyszących. Zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza specjalna wystawa na 18-lecie festiwalu, którą można było oglądać w przestrzeniach MCK. Furorę zrobiła także Orkiestra Górnicza, która zagrała w Strefie Kultury oraz interaktywna instalacja Enter w strefie sponsora wydarzenia Tauron Polska Energia. Jak co roku, spragnieni festiwalowicze mogli napoić się darmową wodą dostarczoną przez GPW. Dystrybucja ponad 2 tys. litrów wody prosto z beczkowozu po raz kolejny pozwoliła ograniczyć ilość plastiku. Strefa Kultury po raz kolejny zamieniła się w tętniące życiem miasteczko festiwalowe. W opinii wielu Tauron Nowa Muzyka Katowice to najlepiej zorganizowany festiwal muzyczny w Polsce i miniona edycja potwierdziła ten pogląd.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia.

Współgospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice.