fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
20-23.06.
2024
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

More Music Hall na Tauron Nowa Muzyka Katowice – nowa scena i nowi artyści!

28.03.2018

Podczas 13. edycji Festiwalu zadebiutuje specjalna, dedykowana scena prezentująca muzykę, taniec i sztuki wizualne. Wystąpią na niej uznani twórcy elektroniki, ambientu i psychodelii ze wsparciem światowych artystów tańca i VJów. More Music Hall to autorski projekt More Music Agency, organizatora Tauron Nowa Muzyka Katowice. Multidyscyplinarna scena stanie we wnętrzu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i zapowiada wyjątkowe wrażenia.

Tauron Nowa Muzyka Katowice od lat zachwyca różnorodnością i bogactwem wątków. Poza znakomitą rozrywką na starcie wakacji oferuje festiwalowiczom także kontakt ze sztuką. Nowa scena, która stanie w gmachu MCK, ma za zadanie wciągnąć publiczność w obcowanie z kilkoma dyscyplinami sztuki naraz.

„More Music Hall nie będzie typową sceną festiwalową – jej rozmiary, multimedia, scenografia, do tego specjalne trybuny pozwolą publiczności obserwować sztukę wizualną. Każdy z prezentowanych projektów jest wyjątkowy i trudny do pokazania w innej przestrzeni, wymagają większego skupienia. To zdecydowanie coś więcej niż scena, to więcej niż muzyka. Zdradzę, że pracujemy nad jeszcze jednym, niezwykle ciekawym występem, którego formuła zadebiutuje na naszym Festiwalu i uzupełni repertuar tej sceny mówi Adam Pomian z More Music Agency, organizator Festiwalu.

Główną gwiazdą More Music Hall będzie australijski kompozytor Ben Frost, który rezyduje na stałe w Islandii. Jego twórczość bazuje na kontraście między klasycznymi harmoniami, minimalizmem oraz hałasem zainspirowanym przez punk i metal. Pulsujące tekstury muzyki Frosta wyłaniają się z niczego i powoli łączą w ogromne, nieprzystępne struktury. Ben Frost komponował opery, muzykę do filmów (Śpiąca Piękność”, „Super Dark Times”), seriali („Fortitude”, „Dark”) i spektakli teatralnych oraz kooperował z takimi artystami, jak Brian Eno, SWANS, Colin Stetson, Tim Hecker. Wraz z Benem Frostem wystąpi austriacki artysta wizualny MFO, znany m.in. z projektów dla paryskiej Opery Narodowej.

Bogactwo wrażeń gwarantuje koncert zespołu James Holden & The Animal Spirits. Brytyjczyk zasłynął z błyskotliwej kariery didżejskiej, ale w ostatnich latach koncentruje się na rozwijaniu brzmienia własnego zespołu. To mocne połączenie elektroniki i tradycyjnych instrumentów, które czerpie z takich gatunków, jak kraut rock, spiritual jazz, folk i trance. Budowane na zamówienie syntezatory modularne, żywiołowe bębny oraz sekcja dęta prezentują na koncertach długą, psychodeliczną podróż. Na Festiwalu zespół wystąpi w towarzystwie uznanej brytyjskiej artystki tańca Lucy Suggate.

Wydarzeniem będzie występ projektu Wolfgang Voigt pres. GAS live. Ten niemiecki producent jest aktywny na scenie Kolonii od początku lat 90., współtworząc m.in. kultową wytwórnię Kompakt. Poświęcony ambientowi GAS to najpopularniejszy z ponad 30 autorskich projektów Voigta. Powstał w połowie lat 90. dzięki eksperymentom z zapętlaniem mikrosampli, które tworzyły niekończące się elegie. Jak sam mówi, GAS to „wizja dźwięku pomiędzy waltornią a uderzeniem automatu perkusyjnego, to Wagner grający glam rocka, to Jaś i Małgosia po zażyciu LSD”.

Z Niemiec przyjedzie również Burnt Friedman. Podobnie jak Voigt, to jeden z najbardziej cenionych muzyków z niemieckiej sceny elektronicznej. Jego kariera trwa już prawie 4 dekady. Zakładał wytwórnię Nonplace oraz zespół Flanger (razem z Atom ™). Współpracował z takimi artystami, jak Jaki Liebzeit (Can), David Sylvian oraz Mohammad Reza Mortazavi. Stara się obalić uprzedzenia publiczności wobec muzyki elektronicznej, prezentując futurystyczne, plemienne rytmy oblane jazzowo-dubowym sosem. Kompozytor i artysta dźwiękowy z Teheranu Sote zagra na festiwalu dwa razy. Wcześniej ogłaszaliśmy jego występ solowy, a na scenie More Music Hall zaprezentuje z zespołem album Sacred Horror In Design. Sote zasłynął łącząc elektronikę z tradycyjną muzyką Persji, tworząc unikalne struktury dźwiękowe, w których mieszają się tysiące lat historii i najnowsza technologia. Na żywo wspomagają go muzycy Arash Bolouri (santoor) oraz Behrouz Pashaei (setar).  Wraz z nim wystąpi także znakomity artysta wizualny Tarik Barri, który zasłynął ze współpracy z Radiohead i Monolake.

Na scenie More Music Hall wystąpi także enigmatyczny serbski kompozytor Abul Mogard. Większość życia przepracował w fabryce, a muzyką zajął się dopiero na emeryturze, aby zrekonstruować dźwięki środowiska, w którym spędził poprzednie dziesięciolecia. Jego paletę brzmieniową tworzą syntezatory, organy Farfisa oraz urządzenia, które przez lata własnoręcznie zbudował. Koronkowo tkane struktury dźwiękowe przepełnione są głębokimi emocjami i przywodzą na myśl nagrania Fennesza lub Tim Heckera.

Program tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice urósł do 45 wykonawców, Którzy pochodzą z 19 krajów świata. Wśród zaproszonych muzyków są reprezentanci każdego kontynentu poza Antarktydą, co najlepiej oddaje globalny charakter 13. edycji.

Tegoroczny program Festiwalu fascynuje bogactwem i wielości reprezentowanych nurtów, ale to nadal nie koniec! Przed nami kolejne ekscytujące ogłoszenia!

Jeszcze tylko do końca marca karnet 2 i 3-dniowy będzie można zakupić po niższej, okazyjnej cenie! Już od 1 kwietnia nastąpi podwyżka o 30 zł. Cena karnetu 4-dniowego pozostaje bez zmian.