fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
20-23.06.
2024
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Arca wśród kolejnych artystów, którzy dołączają do line-upu 13. edycji Festiwalu!

15.03.2018

Tegoroczna odsłona festiwalu ma wyjątkowo obfity i międzynarodowy charakter.Pod koniec czerwca w katowickiej Strefie Kultury nacieszymy się bogatą mozaiką barw, brzmień, i pomysłów na muzykę. Podczas 13. edycji Tauron Nowa Muzyk Katowice zagrają m.in. wzbudzający kontrowersje współpracownik Kanye Westa i Björk, pionier dub techno, afrofuturyści, eklektyczni producenci, wokalistki z Turcji i Burkina Faso, czeska odpowiedź na Nicolasa Jaara, gwiazdy polskiej muzyki improwizowanej i didżeje prezentujący uliczną muzykę z krajów tropikalnych.

Nowo ogłoszeni artyści powiększają program Nowej Muzyki do 40 wykonawców, pochodzących z 18 krajów świata. Wśród zaproszonych muzyków są reprezentanci każdego kontynentu poza Antarktydą, co najlepiej oddaje globalny charakter 13. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice.

Największym wydarzeniem będzie z pewnością występ Wenezuelczyka ukrywającego się pod pseudonimem Arca. To jeden z najciekawszych i najbardziej barwnych artystów współczesnej elektroniki. Arca urodził się w bogatej rodzinie w Caracas, ale dzieciństwo spędził między Wenezuelą a USA. Jego twórczość jest nasiąknięta kiczowatą estetyką, którą prezentuje poprzez ekstremalne środki wyrazu. Młody producent zdążył już zapisać w swym muzycznym CV współpracę z takimi tuzami, jak Kanye West, Björk, Frank Ocean, Kelela i FKA twigs. Jego szalone, nieobliczalne produkcje inspirowane popem, R&B, ale także muzyką Nine Inch Nails i Aphex Twina to majstersztyk sound designu, który wzbudził zachwyt publiczności na całym świecie.

Berliński producent, inżynier dźwięku, multinstrumentalista i realizator Moritz Von Oswald to jeden z pionierów współczesnej elektroniki. Wraz z Markiem Ernestusem położył podwaliny pod brzmienie dub techno, czyli fuzji motorycznego Detroit techno z jamajskimi technikami studyjnymi i głębokim, korzennym brzmieniem. Moritz von Oswald to współzałożyciel legendarnych już duetów Basic Channel (oraz wytwórni o tej samej nazwie), Rhythm & Sound i Maurizio oraz kultowych labeli Chain Reaction i Burial Mix. Jego rozmaite projekty, poświęcone fuzji elektroniki z jazzem, muzyką świata i muzyką klasyczną, prezentują olbrzymią rozpiętość stylistyczną tego artysty.

Oprócz wielkich nazwisk, na Festiwalu zagra liczna grupa mniej znanych, nierzadko egzotycznych artystów, którzy zaprezentują się na scenie Carbon Dance / Friends!. Jak co roku, to właśnie ta scena jest źródłem największych muzycznych zaskoczeń, a koncerty niemal anonimowych twórców okazują się największymi wydarzeniami na festiwalu. Intrygujących gości z kilku stron świata nie zabraknie i w tym roku. Niemiecka grupa Gato Preto słynie z ekstatycznych występów, łącząc żywiołowy taniec z afrofuturyzmem. Potężną dawkę koncertowej energii dostarczy także Kid Simius –  Hiszpan rezydujący w Berlinie, który łączy basową muzykę uliczną z surf rockiem, salsą i flamenco. Wytchnienie zapewni brytyjska grupa Island People, prezentująca na żywo głęboki, fascynujący ambient. W jej skład wchodzi m.in. zdobywca nagrody Grammy David Donaldson. Egzotyczna wokalistka Kany Guira pochodzi z Burkina Faso, ale na stałe mieszka we Francji. Jej nagrania obficie czerpią z afrykańskich korzeni, dzięki czemu występy na żywo to kolorowy spektakl. O wiele mroczniejsze barwy przewijają się w nagraniach tureckiej wokalistki Tuğçe Şenoğul, łączącej rock i triphop. Ciemniejszą odsłonę elektroniki prezentuje także czeski producent dné, którego twórczość portal Noisey porównywał do muzyki Nicolasa Jaara i Nilsa Frahma. Z Czech przyjadą także członkowie grupy Midi Lidi w swym didżejskim wcieleniu Tomino& Myslivec.  Pod tym szyldem zaprezentują house i electro wzbogacone o czeskie i słowackie utwory elektroniczne z ostatniego półwiecza. Międzynarodowy zespół The Johnny Freelance Experience tworzą muzycy z Hiszpanii, USA, Argentyny i Polski. Łączą funk, soul i muzykę elektroniczną, dodając do loopów żywe instrumenty z elementami improwizacji. Ich koncerty to zawsze niezapomniane przedstawienie.

Oprócz gości z zagranicy na Festiwalu zagra także śmietanka polskiej sceny alternatywnej. Grupa Kurws łączy improwizacje z kompozycjami, instrumenty dęte z ostrymi gitarami, przedstawiając dobrze znane sposoby grania w nowych kontekstach. Ich żywiołowe koncerty zapewniły im oddaną grupę fanów w Polsce i poza jej granicami. Zimpel / Ziołek wspólnie eksplorują repetycyjne medytacje i jazzową ekspresję oraz akustyczną wrażliwość i elektroniczne eksperymenty. Hubert Zemler to wzięty perkusista, klasycznie wykształcony muzyk i autor solowych albumów, czarujących bogactwem brzmienia i wirtuozerską techniką gry. Lautbild to taneczny projekt Wilhelma Brasa, pod szyldem Tsvey wracają producenci znani wcześniej jako Deuce i 8rolek, a kolektyw Global Diggers oraz didżej Czarny Latawiec to specjaliści od tropikalnej muzyki klubowej.

Tegoroczny program festiwalu intryguje różnorodnością i bogactwem wątków, ale to nadal nie koniec! Program Festiwalu nie jest jeszcze zamknięty – przed nami wciąż wiele ciekawych ogłoszeń.

Wciąż trwa sprzedaż karnetów 3-dniowych w promocyjnej cenie 309 zł. Nie warto zwlekać, ponieważ od 1 kwietnia nastąpi podwyżka cen o 30 zł! Nadal można nabyć karnety 4-dniowe oraz 2-dniowe. Więcej informacji na stronie Festiwalu.