fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
20-23.06.
2024
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Nowi artyści, koncert otwarcia i zasady wejścia na 16. edycję Tauron Nowa Muzyka Katowice!

09.07.2021

Współgospodarzem wydarzenia jest Miasto Katowice.

Nowi artyści, koncert otwarcia i zasady wejścia na 16. edycję Tauron Nowa Muzyka Katowice!

 • EABS
 • Błoto feat. Toni Sauna
 • Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – Folk Solution
 • Włodi/1988
 • ŻYTO/NOON
 • Domenico Lancellotti
 • Magneto
 • JAVVA
 • DJ Hura
 • Bilety i karnety w sprzedaży!

Najciekawsze zjawiska polskiej alternatywy, rapu i jazzu oraz wyjątkowy artysta z Brazylii dołączają do programu festiwalu. Oprócz muzyki obecne będą inne formy sztuki. Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie z pewnością wykonanie spektaklu Folk Solution z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Jednocześnie poznaliśmy też miejsce i gwiazdę tegorocznego koncertu otwierającego festiwal. Od poniedziałku do sprzedaży trafią specjalne bilety na ten występ. Organizatorzy sprecyzowali również zasady wejścia na festiwal.

Nowi artyści

Do wcześniej ogłoszonych artystów, m.in. Floating Points, GusGus, Red Axes czy ACID Arab dołączają kolejni wykonawcy. Organizatorzy podkreślają, że to jeszcze niepełny lineup tegorocznego festiwalu.

Multidyscyplinarny charakter Tauron Nowa Muzyka Katowice podkreśla zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który wykona na festiwalu spektakl Folk Solution. Twórcy spektaklu podejmują próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca współczesnego z polskim folklorem. To „pojedynek dwóch przeciwieństw” z przymrużeniem oka. Jedno z nich ilustruje współczesny świat, drugie nawiązuje do tradycyjnego folkloru. Taka kompilacja dźwięków i ruchu skłania do refleksji nad znaczeniem i miejscem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie.

W trakcie festiwalu w Strefie Kultury wystąpią dwa młode polskie zespoły jazzowe, o których od paru lat jest bardzo głośno. EABS rozwija polskie tradycje jazzowe, jednocześnie wpisując się w światowy renesans tego gatunku. Błoto to propozycja bardziej radykalna brzmieniowo i wyrażająca gniew wobec zastanej rzeczywistości. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Błoto wystąpi ze specjalnym koncertem, który wzbogaci szwedzki raper i wokalista Anthony Mills, znany m.in. z projektu Wildcookie. Punktem wspólnym obu grup jest postać ich lidera. Marek Pędziwiatr to uznany multiinstrumentalista. Dzięki jego wizji zarówno EABS, jak i Błoto zyskały uznanie fanów i krytyków.

Na festiwalu nie zabraknie również kolejnych ważnych przedstawicieli sceny rapowej. Włodi/1988 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych raperów na polskiej scenie. Współzałożyciel legendarnej grupy Molesta Ewenement oraz projektu Parias wystąpi na festiwalu z materiałem z płyty W/88, nagranej z producentem 1988, znanym m.in. z duetu Syny. Na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2021 pojawi się również ŻYTO/NOON. Jeden z najbardziej szanowanych producentów w Polsce powrócił do muzyki rap, a jego kompan to uliczny raper, który w ostatnich latach z powodzeniem zajął się malarstwem. Efekt tej nieoczywistej współpracy dwóch nieprzeciętnych osobowości to surowe, autentyczne teksty połączone z wysmakowanymi produkcjami.

Koncert otwarcia

Gwiazdą koncertu otwarcia będzie brazylijski muzyk jazzowy Domenico Lancellotti, aktywny na scenie od początku lat 90. Koncertował lub nagrywał z największymi tytanami muzyki brazylijskiej. Towarzyszyć mu będą Piotr Zabrodzki, Macio Moretti i Wojtek Traczyk. Koncert otwarcia odbędzie się w czwartek 29 lipca w JAZBAR Muchowiec, nowej outdoorowej przestrzeni w Katowicach. Po koncercie otwarcia set didżejski zaprezentuje DJ Hura czyli DJ Huj & Zura.

Na koncert otwarcia będą obowiązywały dodatkowe bilety w cenie 40 zł. Będzie je można kupić na stronie festiwalu oraz na Going, eBilet i Ticketmaster, od poniedziałku 12 lipca. Liczba biletów na wydarzenie została ograniczona do 250.

W tej samej lokalizacji, dzień później, JAZBAR Muchowiec będzie należeć do Delegacji LANDOM czyli warszawskiego tria MAGNETO i odwołującej się do egzotyki i psychodelii grupy JAVVA. Wstęp na to wydarzenie będzie wolny.

Przez cały czas trwania Tauron Nowa Muzyka Katowice JAZBAR Muchowiec będzie jednym z dwóch klubów festiwalowych, obok kultowych już Sztauwajerów.

Zasady wejścia na festiwal

 Zasady wejścia na tegoroczną edycję Tauron Nowa Muzyka Katowice będą zgodne z obowiązującymi na dzień rozpoczęcia festiwalu przepisami. Wiemy już, że pewne wejścia mogą być osoby w pełni zaszczepione (jedna dawka szczepionki jednodawkowej i obie dawki dwudawkowej), które przyjęły ostatnią dawkę szczepionki nie później niż 14 dni przed dniem wejścia na festiwal i które udokumentują ten fakt kodem QR.

Obecne przepisy umożliwiają również wejście na teren festiwalu 250 osobom niezaszczepionym, na podstawie oświadczenia, w którym potwierdzą brak zakażenia Covid-19 w okresie 14 dni poprzedzających złożenie oświadczenia oraz brak znajdowania się w okresie kwarantanny lub przebywania pod nadzorem epidemiologicznym.

–  Długo wstrzymywaliśmy się z ostatecznym potwierdzeniem zasad wejścia na tegoroczny festiwal, mając nadzieję, że obowiązujące przepisy pozwolą na uczestnictwo w imprezie wszystkich zainteresowanych. Po analizie aktualnych regulacji i wielu konsultacjach z prawnikami podęliśmy decyzję, że na festiwal wejdą jedynie zaszczepieni oraz wąska grupa osób, które nie są zaszczepione. To gwarancja sprawnego przebiegu tegorocznej edycji wydarzenia, a jeżeli chcemy, żeby festiwal odbywał się w kolejnych latach, musi dojść do skutku w tym roku – mówi Adam Godziek z More Music Agency, współorganizator festiwalu. – Przepraszam tych, którzy nie będą mogli być z nami tym razem. Mam nadzieję, że spotkamy się już w pełnym gronie za rok – dodaje Adam Godziek.

O wejściu na festiwal osób składających oświadczenie będzie decydowała kolejność przyjścia. Organizatorzy deklarują, że w przypadku poluzowania przepisów epidemiologicznych przed festiwalem będą elastycznie dostosowywać warunki wejścia na wydarzenie do obowiązujących regulacji.

Ceny karnetów

Za dwudniowy karnet na tegoroczną edycję Tauron Nowa Muzyka Katowice fani zapłacą jedynie 199 zł. Osoby, które posiadają już karnety lub zakupią wejściówki na przyszłoroczny festiwal, za dwudniowy karnet na tegoroczną edycję festiwalu zapłacą jeszcze mniej, bo 149 zł. Cena nie obejmuje koncertu otwarcia, na który obowiązują dodatkowe bilety, za które zainteresowani zapłacą 40 zł.

Karnety na tegoroczną oraz przyszłoroczną edycję festiwalu oraz bilety na koncert otwarcia tegorocznego festiwalu można nabyć online na stronie festiwalu i na Going, eBilet i Ticketmaster.

Tauron Nowa Muzyka Katowice

29.07 – 01.08.2021

 • Floating Points ● GusGus live ● Red Axes live
 • ACID ARAB ● DJ Tennis ● Andy Stott 
 • Gerd Janson ● Kassa Overall ● Jennifer Cardini ● Afrodeutsche ● EABS ●
 • Błoto feat. Anthony Mills ● Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – Folk Solution ● Włodi/1988 ● Syny ● Kukon & Julia Mikuła ● Zdechły Osa ● ŻYTO/NOON ● Domenico Lancellotti ●
 • Lowpass ● Święty Bass ● Magneto ● JAVVA ● DJ Hura ● i inni…

Informacja o cenach biletów:

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2021

Obowiązuje jeden bilet z wyjątkiem koncertu otwarcia

Okresy sprzedaży:

od 25.05.2021: 199 zł

149 zł dla posiadaczy dowolnego biletu na Tauron Nowa Muzyka 2022

Bilet na koncert otwarcia:

Okresy sprzedaży:

od 12.07.2021: 40 zł

Liczba biletów ograniczona do 250.

WIĘCEJ INFORMACJI O ARTYSTACH TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU:

EABS

Wrocławska grupa Electro-Acoutic Beat Sessions kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, jednocześnie wpisując się w światowy renesans tego gatunku. Muzyka grupy wymyka się brzmieniowym schematom i prezentuje zupełnie nowe podejście do jazzu, wnosząc wiele elementów hiphopu i elektroniki. EABS opublikowali trzy znakomicie przyjęte albumy studyjne oraz jeden koncertowy. W skład grupy wchodzą Marek Pędziwiatr (klawisze oraz wokal), Marcin Rak (perkusja), Paweł Stachowiak (gitara basowa), Olaf Węgier (saksofon), Jakub Kurek (trąbka). Zespół był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród, m.in. do Paszportów Polityki oraz Fryderyków.

http://www.eabs.pl/

https://www.facebook.com/ElectroAcousticBeatSessions/

https://soundcloud.com/eabs_eabs

Błoto

Skład tworzony przez utytułowanych członków EABS, który narodził się w trakcie przerwy między występami latem 2018 roku. Tworzą go Marek Pędziwiatr aka Latarnik (instrumenty klawiszowe, syntezatory), Paweł Stachowiak aka Wuja HZG (bas), Marcin Rak aka Cancer G (perkusja), Olaf Węgier aka OlafSaxx (saksofon tenorowy, perkusjonalia).

Zespół opublikował w krótkim czasie trzy albumy pełnokrwistego jazzu, inspirowanego w równym stopniu hiphopem z lat 90. co troską o dbałość naszej planety i społecznym gniewem. To muzyka radykalna, brudna i bezkompromisowa, której siła leży w bębnach i basie. Oddaje klimat czasów w których powstawała –  niekorzystnych zmian klimatycznych, wyraźnych podziałów społecznych, mowy nienawiści, rosnącego nacjonalizmu, brutalności policji, nepotyzmu, układów politycznych i rozmontowywania struktur państwa prawa.

https://www.facebook.com/blotoquartet/

https://www.instagram.com/bloto_quartet/

https://bloto.bandcamp.com/

https://open.spotify.com/artist/28k8arToA1cflcvaH5T4Zv

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – Folk Solution

Instytucja kultury przedstawiająca polski folklor w formie scenicznej, pokazując jego wielobarwność i bogactwo w muzyce, pieśniach i tańcach ludowych opracowanych przez założycieli Zespołu – Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. Tym razem Zespół podejmuje próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca nowoczesnego z polskim folklorem muzyczno-tanecznym. To „pojedynek dwóch przeciwieństw” z przymrużeniem oka.

Zarówno w podkładzie dźwiękowym jak i w choreografii widowiska współistnieją dwie niezależne warstwy. Jedna z nich ilustruje współczesny świat przepełniony kakofonią industrialnych dźwięków i podporządkowany monotonii mechanicznych ruchów. Druga nawiązuje do tradycyjnego folkloru nasyconego emocjami i historycznymi wątkami, które od wieków z pokolenia na pokolenie były przekazywane w muzyce, tańcu i śpiewie ludowym. Taka kompilacja dźwięków i ruchu skłania do refleksji nad znaczeniem i miejscem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie.

http://www.zespolslask.pl/pl/

https://www.facebook.com/zespolslask

Włodi/1988

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych raperów na polskiej scenie. Współzałożyciel legendarnej grupy Molesta Ewenement oraz projektu Parias ma na swoim koncie 11 albumów, w tym 5 solowych wydawnictw. Wydany w 2014 longplay „Wszystko z dymem”, uzyskał status złotej płyty. Ostatnim wydawnictwem Włodiego jest wydany we wrześniu 2020 album W/88 nagrany wraz z 1988. Działanie z połową duetu Syny zaowocowało niezwykle przemyślanymi, surowymi oraz klimatycznymi utworami, a 1988 nadał krążkowi swojego indywidualnego stylu, który wybija go przed szereg.

https://www.facebook.com/wlodiparias

https://www.instagram.com/wlodi_osad/

https://open.spotify.com/artist/2FBmYj55zZwng9GlsCCn9j

ŻYTO/NOON

Żyto (Michał Żytniak) po wydaniu dwóch płyt w największych hip-hopowych wytwórniach – „Żyto” w 2012 (Asfalt Records) oraz „Wiry” w 2014 (Prosto) – skupił się wyłącznie na malarstwie, z kolei NOON (Mikołaj Bugajak) po wyprodukowaniu „Muzyki Poważnej” zarzucił stricte rapowe produkcje na wiele lat. Dziś ich drogi się krzyżują. „Morza Południowe”, czyli współpraca ŻYTO/NOON, to nowy, fascynujący rapowy projekt, który tej wiosny ukazał się na rynku nakładem oficyny Nowe Nagrania. „Album jest pełen życia, powstał na zajawce rodem z 98, a wolność tworzenia obrazuje kompletna różnorodność utworów i pełne spektrum BPM. Choć jest to propozycja momentami wręcz awangardowa to według mnie na wskroś hip-hopowa. Choć nikt jej nie zakładał to brakowało mi takiej płyty. Mam nadzieję, że Wam też. Przedstawiamy „Morza Południowe” – mówi Noon.

https://www.facebook.com/MikolajBugajak

https://www.instagram.com/michalzytniak/

https://open.spotify.com/artist/1Rekrd5mODb3KCUUEoOVnc

Domenico Lancellotti

Muzyk, kompozytor, artysta. Urodził się na początku lat 70-tych w Niterói w Brazylii. Był członkiem zespołów: Mulheres que Dizem Sim (1994) + 2 (Moreno, Domenico, Kassin) (2001-2009), Orquestra Imperial (2005) Wydał 3 solowe albumy: Cine Privê (2012, Coqueiro Verde / Plug Research), The Good Is A Big God (2018, Lab 344 / Luaka Bop), Raio (2021, Banana And Louie Records). Koncertował lub nagrywał z takimi artystami jak: Adriana Calcanhotto, Arto Lindsay, Caetano Veloso, Chrissie Hynde, Danilo Caymmi, Gal Costa, Gilberto Gil, Quartet em Cy, Quartet Jobim-Morelembaum.

https://www.facebook.com/domenico-lancellotti-OFICIAL-202470353130708/

https://www.instagram.com/dominuslancelius/

https://open.spotify.com/artist/5Xx27g4aSstcsU3WF4waDC

Magneto

Warszawskie trio założone przez gitarzystę Bartka Tycińskiego (m.in Mitch & Mitch, Starzy Singers, Slalom, Der Father/Mother, New Cage, Veda Sound ) wraz z perkusistą Hubertem Zemlerem (m.in Der Father/Mother, Opla, CEL) i basistą Piotrem Domagalskim (m.in Lomi Lomi, Levity). Związani z warszawską wytwórnią Lado ABC (RIP) muzycy, żeby nie zwariować spotkali się wiosną podczas lockdownu i nagrali płytę „Requiem por Satana” wydaną przez Gusstaff Records.

https://magnetos.bandcamp.com/releases

https://open.spotify.com/artist/6JSoV4GzqGYE8ecChUs3iO

Javva

Muzycy znani z takich formacji, jak Hokei, Xenony, Alameda 2, 3, 4 i 5, T’ien Lai, Helatone, Duży Jack, Tropy, LXMP, Contemporary Noise Quintet czy Something Like Elvis, postanowili pograć muzykę inspirowaną avant rockiem, post punkiem i rock in opposition, zapatrzoną w stronę afrykańskich miast, wsi i złomowisk. Eksplorując niezbadane rejony wysuszonej rdzą, tanecznej psychodelii, muzycy kwintetu zderzają ze sobą ekspresję z precyzją, energię i spontaniczność z doświadczeniem oraz hałas z wykwintnymi melodiami.  Efektem jest coś uplasowanego pomiędzy afro-punkiem a noise-szwindlem. Muzyka do pracy z metalem.

https://www.facebook.com/JawaJavaYava/

https://javva.bandcamp.com/

https://open.spotify.com/artist/3aHqgv4vskAS7UiO2uyeD2

DJ Hura

Dwuosobowy efemeryczny kolektyw didżejski złożony z DJ Huja i Zury. Grają wszystko co popadnie, grają ładnie, grają składnie. Muzyka taneczna, muzyka nietaneczna. Jest tyle muzyk do puszczania – DJ Hura ma je wszystkie.

https://www.mixcloud.com/djhuj/