fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Orbital, Oneohtrix Point Never oraz Helena Hauff poszerzają program 18. edycji festiwalu!  

16.02.2023
  • Pionierzy elektroniki na żywo
  • Współpracownik The Weeknd z multimedialnym show
  • Kobieca siła w muzyce electro
  • Karnety 2-dniowe i 3-dniowe w sprzedaży!

 

Wielkie osobowości elektroniki dołączają do składu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023! Orbital zmienił percepcję elektroniki przez mainstream i otworzył drogę do sławy takim artystom, jak Daft Punk i Chemical Brothers. Oneohtrix Point Never to gwiazda wytwórni Warp oraz wytrawny eksperymentator, który nie stroni również od produkowania hitów The Weeknd. Helena Hauff z dumą prezentuje kobiecą siłę na scenie electro. Już w czerwcu usłyszymy tych znakomitych artystów na żywo w Katowicach. Karnety w sprzedaży!

Ogłoszenie otwiera Orbital, czyli uosobienie kreatywnego potencjału muzyki elektronicznej. Od 1989 roku bracia Phil i Paul Hartnoll wspólnie stworzyli obszerny katalog ambitnych, a zarazem przystępnych brzmień, czerpiących inspiracje z ambientu, electro, punku czy muzyki filmowej. Ich największe przeboje, jak „Chime”, „Halcyon”, „Belfast” czy „The Box” wciąż można usłyszeć w klubach. Ich rewolucyjny pomysł grania muzyki elektronicznej na żywo zwrócił uwagę rzeszy fanów rocka na nieograniczone przyjemności tkwiące w tym gatunku. Nie bez powodu występ zespołu na festiwalu Glastonbury w 1994 roku jest regularnie wymieniany jako jeden z najważniejszych koncertów wszechczasów.

W 2022 roku zespół świętował ponad trzy dekady tworzenia muzyki z płytą „30 Something”. W połowie lutego 2023 roku ukazał się najnowszy, dziesiąty studyjny album zespołu „Optical Delusion”. Brytyjska grupa słynie z nieprzewidywalnych, spontanicznych koncertów, które nigdy nie brzmią tak samo. Właśnie taki będzie czerwcowy występ Orbital na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice!

Program festiwalu wzmacnia także Oneohtrix Point Never, posiadający w Polsce liczne grono oddanych fanów. Daniel Lopatin to pochodzący z Brooklynu muzyk, kompozytor i producent eksperymentalnej elektroniki. Jego ostatnia płyta, wydana w 2020 roku „Magic Oneohtrix Point Never”, jest kulminacją dorobku artysty. Oprócz solowej twórczości był m.in. dyrektorem muzycznym występu The Weeknd na Super Bowl w 2021 roku. Współpracował także z takimi artystami, jak James Blake, Ishmael Butler, Charli XCX, Kelsey Lu, Iggy Pop, Rosali, Anohni, FKA Twigs, David Byrne, Moses Sumney i Nine Inch Nails. Ma także na koncie nagrodę za najlepszą ścieżkę dźwiękową na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2017 roku za muzykę do filmu „Good Time”. Obecnie Oneohtrix Point Never koncertuje z hipnotyzującym show opartym na dynamicznych „przeróbkach” utworów z całego katalogu, którym towarzyszy oszałamiające oświetlenie i wizualizacje.

Bardziej parkietowe brzmienia zaprezentuje Helena Hauff. Ta poważana didżejka i producentka zdobyła sławę jako rezydentka klubu Golden Pudel w rodzinnym Hamburgu. Artystka zadebiutowała w 2013 roku na płycie wydanej przez Werkdiscs i Ninja Tune. Od tamtego czasu wydała 2 autorskie albumy dla Ninja Tune, a także współpracowała z PAN i Lux Rec. oraz założyła własny label Return To Disorder. Jak napisał o niej Pitchfork, „uchwyciła żelazną siłę, którą przekazuje w swoich DJ-skich setach, jednocześnie dalej rzeźbiąc własną przestrzeń w krajobrazie electro”. Jej BBC Essential Mix z 2017 roku został uznany za najlepszy set roku. Helena Hauff słynie z niezwykle precyzyjnego miksowania utworów z różnych gatunków – od acidu, przez EBM, post punk i industrial, po techno i electro. Jej wyjątkowe umiejętności będziemy mogli podziwiać na żywo w upalną, czerwcową noc w Katowicach.

To wciąż jeszcze nie koniec odsłaniania programu 18 edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Kolejni artyści dołączą już niebawem. W sprzedaży pozostają karnety 2-dniowe w cenie 349 PLN, jak i karnety 3-dniowe w cenie 439 PLN. Warto podjąć decyzję o zakupie już teraz, bo od 1 lutego cena wejściówek rośnie. Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.