fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Underworld gwiazdą Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020!

08.11.2019
  • Underworld (12.06)
  • Anna Calvi (12.06)
  • Acid Arab live (12.06)
  • Rival Consoles*
  • SEED Ensemble*
  • Afrodeutsche*
  • Karnety 2-dniowe i 3-dniowe w sprzedaży!

Twórcy hymnu pokolenia lat 90., zadziorna wokalistka porównywana do PJ Harvey, sprawcy fuzji paryskich klubów z arabską kulturą, ceniony eksperymentalny producent, a także reprezentanci nowej fali jazzu i znakomita didżejka electro – oto pierwsi artyści 15. edycji festiwalu. Drugi weekend czerwca 2020 roku zapowiada się wyjątkowo!

Underworld to autorzy ponadczasowego „Born Slippy (Nuxx)”. Utwór stał się hymnem pokolenia, gdy trafił do ścieżki dźwiękowej filmu Trainspotting. Sukces singla teleportował zespół do serca mainstreamu. Underworld czerpali z popularności hitu, nigdy nie rezygnując z ambicji artystycznych. Sprzedali wiele milionów płyt, zagrali ogromną ilość koncertów, produkowali muzykę do filmów, a nawet udźwiękawiali ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Po komercyjnym sukcesie albumu „Barbara Barbara, we face a shining future”, który był nominowany do nagrody Grammy, Underworld powrócił z serią nagrań „Drift”. Podsumowanie tych działań ukazało się na nowym albumie „Drift Series 1”, który trafił do sprzedaży nieco ponad tydzień temu tj. 1 listopada 2019 roku. W tym roku zespół był również gwiazdą wiodących festiwali takich jak Roskilde Festival, Sonar oraz Lollapalooza w Berlinie. Z pewnością w piątek 12 czerwca w Katowicach zabrzmią zarówno najpopularniejsze hity, jak i najświeższy materiał.

Gitarowe brzmienia będzie reprezentować charyzmatyczna Anna Calvi, od debiutu w 2011 roku uznawana za jedną z najciekawszych brytyjskich wokalistek. Dwukrotnie nominowana do nagrody Mercury Awards, artystka tworzy mroczny, nastrojowy i romantyczny pop z elementami klimatycznego rocka. Często porównywana do PJ Harvey. Słynie z żywiołowych, zadziornych i nieprzewidywalnych występów na żywo i właśnie takiego koncertu możemy spodziewać się w czerwcowy piątek w Katowicach!

Równie energetyczny, ale w pełni elektroniczny live zaprezentuje w sobotę 13 czerwca Acid Arab. Ten multikulturowy zespół powstał w 2012 roku w Paryżu, a jego celem jest „stworzenie przestrzeni dla kultury arabskiej w świecie współczesnej elektroniki”. Efekt tych starań to orientalny acid, w którym w trans wprawiają nie tylko automaty i syntezatory, ale również melodie i rytmy arabskiej muzyki ludowej.

Fascynujące dbałością o detale audiowizualne show zaprezentuje Rival Consoles. Londyński producent jest porównywany do takich artystów, jak Nils Frahm i Jon Hopkins. Podobnie jak oni łączy eksperymenty, akustyczne brzmienia i elektronikę.

Nieoczywistych wrażeń dostarczy koncert SEED Ensemble. Dziesięcioosobowa orkiestra powstała w 2016 roku w Londynie, a prowadzi ją ceniona kompozytorka, aranżerka i saksofonistka Cassie Kinoshi. Miejskie inspiracje łączą się z brzmieniami Afryki Zachodniej i Karaibów, tworząc piorunującą, jazzową mieszankę.

Globalny charakter ma również twórczość Afrodeutsche. Brytyjska didżejka ma korzenie w Niemczech, Ghanie i Rosji, a wśród inspiracji cytuje electro, techno i house z Detroit oraz fortepianowy klasycyzm. Jej sety to prawdziwa uczta dla fanów stylistyki Underground Resistance.

To dopiero początek odsłaniania programu 15. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice! Kolejne ogłoszenia już niebawem! Wciąż dostępne są karnety 3-dniowe i karnety 2-dniowe w promocyjnej cenie, która będzie obowiązywać do wyczerpania puli. Podobnie jak w 2019 roku, festiwalowa niedziela będzie darmowa. Odbędzie się wówczas kolejny Fajrant!, czyli darmowy, taneczny maraton na katowickich Sztauwajerach.


Tauron Nowa Muzyka Katowice
to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska. Warto odwiedzić go ponownie. Więcej informacji na stronie Festiwalu.

*Data występu zostanie ujawniona w późniejszym terminie