fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Wielkie otwarcie sezonu festiwalowego! Rusza Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023!

08.06.2023

Najwyższa pora na potężną dawkę festiwalowych emocji! Już w czwartek 8 czerwca startuje 18. edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice. Uroczysty koncert otwarcia w siedzibie NOSPR zapoczątkuje festiwalowe szaleństwo, które potrwa od czwartku do niedzieli. Katowice opanują najświeższe dźwięki, które wykona ponad 40 artystów z Polski i ze świata. Jak co roku na festiwalu część muzyczna będzie przeplatać się z wydarzeniami z innych dziedzin sztuki, a na publiczność czeka pełna paleta zjawisk z szeroko rozumianej kultury. Karnety i bilety wciąż do nabycia!

W opinii wielu Tauron Nowa Muzyka Katowice to najlepiej zorganizowany festiwal muzyczny w Polsce. Dzieje się tak nie tylko za sprawą unikalnej lokalizacji. W postindustrialnej przestrzeni katowickiej Strefy Kultury stanie 5 estetycznych scen festiwalowych oraz wydzielone strefy partnerów festiwalu i sektor gastronomiczny. Między 8 a 11 czerwca w Strefie Kultury wystąpią wyczekiwani przez fanów artyści, jak np. Röyksopp, Sudan Archives, Tangerine Dream, William Basinski, Oneohtrix Point Never, Orbital, Skalpel i wielu, wielu innych. Fani będą obcować z muzyką niezależnie od kaprysów pogody, bo aż 4 spośród 5 scen festiwalu posiada zadaszenie. Na fanów czekają dwie sceny w Międzynarodowym Centrum KongresowymScena Miasta Muzyki oraz Tauron Music Hall, osobna scena w Sali Koncertowej NOSPR, a także Club Stage oraz Perła Feel The Beat Stage, czyli położony pod gołym niebem Amfiteatr NOSPR. Dodatkowo przez cały czas trwania 18. edycji wydarzenia będzie działał oficjalny klub festiwalowy, którym w tej edycji jest JAZBAR Muchowiec. Właśnie tam odbędzie się FAJRANT!, czyli impreza zamknięcia festiwalu.

Jak co roku będzie można skorzystać z ogólnodostępnego beczkowozu i zupełnie za darmo zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Podczas tej edycji darmową wodę dla festiwalowiczów zapewnią GPW z zabytkowej Stacji Wodociągowej „Zawada” w Karchowicach. Tradycyjnie nie zabraknie również strefy dla dzieci (w gmachu NOSPR). Podczas gdy rodzice będą się bawić przy dźwiękach najlepszej muzyki, ich dzieci będą pochłonięte przez serię gier, zabaw i kreatywnych aktywności, które jak co roku przygotuje niepubliczne przedszkole Tika. Wszyscy uczestnicy festiwalu będą mogli odwiedzić Muzeum Śląskie za symboliczną złotówkę. Promocją objęte są zarówno stałe ekspozycje, jak i każda spośród aktualnych wystaw czasowych.

18. edycja to dla festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice czas świętowania „pełnoletności”. Długie trwanie inicjatywy podkreślają również liczne wydarzenia towarzyszące. Wśród nich znajdą się m.in. 4 wyjątkowe wystawy. Pierwsza z nich, która będzie można oglądać w holu górnym MCK to „Miasto. Muzyka. Zmiana. Wystawa na 18 lat festiwalu TNMK”. Prace pokazują autorskie wizje zmian zachodzących w otaczającej rzeczywistości poprzez pryzmat katowickiego festiwalu muzycznego, miasta Katowice i Śląska. Kolejna wystawa, zatytułowana „BYŁO / JEST / BĘDZIE”, a zorganizowana przez ASP w Katowicach i Rondo Sztuki, zgromadzi prace Kasi Worek i Bolesława Chromrego. Ich twórczość śledzi zmieniający się świat, ale skupia się na ponadczasowych rzeczach i stanach, które zawsze będą towarzyszyć człowiekowi. Uroczyste otwarcie wystawy w czwartek 8 czerwca o godz. 18.00 w lokalu WOLNO przy ul. Kochanowskiego 14 w Katowicach. Następne propozycje zainteresują nie tylko dorosłych, ale również dzieci. „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” to wystawa prac laureatów konkursu na ilustracje do książek dla dzieci, którą organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Zbliżonej tematyce poświęcona jest interaktywna inicjatywa „Nauka jest fajna”, która również bazuje na ilustracjach, ale towarzyszą im interakcje i zaproszenia do aktywności. Obie wystawy można oglądać w Galerii Rondo Sztuki (galeria +). Chwilę wytchnienia od festiwalowego szaleństwa zapewni Medycyna Wibracji, czyli specjalna przestrzeń do masażu dźwiękowego. Na misach kryształowych, tybetańskich, hand pan, rav drum, bębnach szamańskich, gongu planetarnym oraz wietrznym, dzwonkach Koshi, bębnie burzowym i innych instrumentach zagrają Julia Lewandowska, Katarzyna Ballou oraz Kamila Róża Jakubowska. Nie zabraknie również hipnotycznej mantry. Seans medycyny wibracyjnej potrwa 2 godziny. Start o 19 w sobotę 10 czerwca na terenie Muzeum Śląskiego.

Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.

W związku z festiwalem od godziny 16:00 w dniu 9 Czerwca do 11 czerwca, do godziny 8:00 zamknięta będzie ulica Olimpijska.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia.

Współgospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice.