fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

DJ Krush i plejada polskiej alternatywy dołączają do programu 19. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice!

20.03.2024

Artyści A-Z:

  • DJ Krush
  • Klawo
  • Kury
  • Marcin Masecki prezentuje „Boleros y más”
  • Nene Heroine
  • Rat Kru
  • USO 9001
  • Karnety w sprzedaży!

Japoński mistrz gramofonów oraz czołówka polskiej sceny offowej to kolejni artyści, których w czerwcu usłyszymy w Katowicach. Zbliżająca się edycja festiwalu będzie naszpikowana dźwiękami z najróżniejszych klimatów – od downtempo i trip hopu, przez post rock, taneczny rap, psychodeliczny jazz, latynoskie tanga, po eklektyczne fuzje międzygatunkowe. Karnety i bilety na festiwal dostępne do nabycia na stronie https://festiwalnowamuzyka.pl/!

Kolejne ogłoszenie składu festiwalu otwiera wielka osobowość świata muzyki. DJ Krush to mistrz miksowania i jeden z pierwszych didżejów, którzy używali gramofonów jako instrumentów. Od ponad 30 lat eksploruje autorską wizję instrumentalnego hip hopu, ambientu i trip hopu, wzbogacając utwory również o brzmienia dubstepu i mrocznej industrialnej elektroniki. Jest autorem ponad 20 wydawnictw długogrających, w tym nagradzanego albumu „Zen”. Japoński mistrz wraca do Katowic po 18 latach.

– „O występie DJ Krusha podczas pierwszej edycji Nowej Muzyki można długo opowiadać. Wciąż bardziej pamiętam jego show, niż wiele innych koncertów z późniejszych edycji. Artysta przyjedzie do nas z nową, znakomitą płytą i będzie to jedyny polski występ DJ Krusha w tym roku. Serdecznie zapraszam” – mówi Adam Godziek, organizator festiwalu z More Music Agency.

Oprócz gwiazdy z Kraju Kwitnącej Wiśni program festiwalu poszerza mocna reprezentacja krajowej alternatywy. Dominować będzie świeży jazz w rozmaitych odsłonach. Zapewnią go m.in. artyści sceny trójmiejskiej, m.in. młoda formacja Klawo. Czerpie inspiracje z tak różnych nurtów, jak funk, psychodelia, hiphop i afrobeat, ale spoiwem jest dla nich zawsze jazz. Oprócz młodych talentów na festiwalu usłyszymy na żywo również Tymona Tymańskiego i legendarną płytę „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” zespołu Kury. Wznowieniu ponadczasowego albumu towarzyszy jedyny w swoim rodzaju koncert na festiwalowej scenie Tauron Nowa Muzyka Katowice. Trójmiejski desant na Śląsku uzupełnia zespół Nene Heroine, który sprawnie łączy post-jazz i psychodelię, uzupełniając brzmienie o dub i post-rock. Ich kompozycje dosłownie zabierają słuchacza w podróż i takich wrażeń można spodziewać się w czerwcu.

Na festiwalu wybrzmią także pełne wigoru i elegancji latynoskie tanga, walce i bolera. Marcin Masecki od czasów dzieciństwa spędzonego w Kolumbii pozostaje pod ogromnym wpływem kultury muzycznej Ameryki Łacińskiej. Projekt „Boleros y más” prezentuje utwory z Argentyny, Brazylii, Meksyku i Wenezueli w wersji klasycznego tria fortepianowego. To kolejna inicjatywa artysty, która ma na celu łamanie granic między sztuką wysoką a rozrywkową. Na drugim biegunie znajduje się twórczość kolejnych gości festiwalu – Rat Kru. To oryginalny duet, łączący bezkompromisowy hiphop z brzmieniami surowej elektroniki. Szczurza wizja rapu z pewnością poruszy do tańca publiczność festiwalu. Ogłoszenie zamyka zespół USO9001. Nazwa grupy to skrót od Unidentified Sonoristic Object (Niezidentyfikowany Obiekt Sonorystyczny) i jednocześnie gra słów na temat nazwy europejskiej normy jakości ISO 9001. Jak sami mówią, grają off-jazz, hip-hop, gitarowe piosenki, a także punk rocka. Ich występ może okazać się jednym z największych zaskoczeń tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice.

Tym samym tegoroczny program festiwalu rośnie już do 37 projektów artystycznych, a wciąż nie jest to jeszcze koniec ogłoszeń. Już niebawem kolejni artyści dołączą do programu 19. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Między 20 a 24 czerwca 2024 roku Strefa Kultury w Katowicach ponownie będzie pulsować muzyką i przyciągnie tysiące gości. Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia. Współgospodarzem Miasto Katowice. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.