fbpx
Tauron Nowa Muzyka Katowice
19-22.06.
2025
TAURON
NOWA MUZYKA
KATOWICE

Robert Henke i jego projekt CBM 8032 AV na otwarciu TNMK 2024!

12.12.2023
  • Robert Henke presents CBM 8032 AV
  • Współtwórca programu Ableton
  • Znany także jako Monolake
  • Potęga audiowizualnej abstrakcji
  • Limitowana liczba biletów jednodniowych w sprzedaży!

 

To nie będzie zwykły koncert! Na scenie stanie pięć starych komputerów Commodore CBM 8032. Trzy z nich będą emitować dźwięk, jeden grafikę, a ostatni będzie sterować pozostałymi. Komputery z zielonymi ekranami będą zwrócone w stronę publiczności, a ich obsługą zajmie się jeden z największych innowatorów w świecie muzyki elektronicznej. Robert Henke to współtwórca programu Ableton, a także poważany producent, znany m.in. z nagrań jako Monolake. Limitowana liczba biletów jednodniowych na koncert otwarcia już w sprzedaży!

Uroczyste otwarcie 19. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024 odbędzie się w wyjątkowym miejscu. Będzie to Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. To miejsce o szczególnych warunkach akustycznych i znakomitej atmosferze. Przed laty, jeszcze przed przeprowadzką do nowego gmachu, grywała tam Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Gwiazdą koncertu będzie Robert Henke, czyli współtwórca programu Ableton Live, znany także pod pseudonimem Monolake. Jego projekt CBM 8032 AV to wyprawa do abstrakcyjnego świata prostych grafik i dźwięków, które można wydobyć z odrestaurowanych komputerów Commodore z lat 80. Choć łączna moc obliczeniowa tych maszyn jest mniejsza niż najprostszego smartfona, Robert Henke za sprawą specjalnie napisanego kodu jest w stanie wyczarować z nich rozbudowane struktury brzmieniowe. Stare komputery wygenerują także obrazy – czasem złowrogo dystopijne, czasem nostalgicznie zabawne, ale zawsze nieprzewidywalne. Dzięki niezrównanej kreatywności współtwórcy programu Ableton Live, przestarzała technologia staje się narzędziem do stworzenia niezwykle świeżo brzmiącej muzyki.

Przygotowaniem sali do występu Roberta Henkego zajmie się zespół zaprzyjaźnionej Fundacji Soundscape i Tauron Lab. Z ich inicjatywy w przestrzeniach IK KMO staną zaskakujące nowo medialne prace o eksperymentalnym charakterze. Po koncercie otwarcia odbędzie się taneczne afterparty w Jazz Club Hipnoza i dawnym klubie Elektro. Liczba miejsc na koncercie otwarcia będzie bardzo limitowana. Wraz z ogłoszeniem do sprzedaży trafia ograniczona pula biletów 1-dniowych w cenie 110zł. Do wyczerpania puli nabywać można także karnety 3-dniowe, które obejmują koncert otwarcia.

Już niebawem kolejni artyści dołączą do programu 19. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Między 20 a 24 czerwca 2024 roku Strefa Kultury w Katowicach ponownie będzie pulsować muzyką i przyciągnie tysiące gości. Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.

Sponsorem festiwalu jest Tauron Polska Energia. Współgospodarzem Miasto Katowice.